W spółkach często zdarza się, że wspólnicy dysponują samochodami należącymi do spółki. Wykorzystują je jednak nie tylko do prowadzenia spraw spółki, ale również na prywatny użytek. Jak rozliczyć wydatki na samochód należący do spółki, ale wykorzystywany również w czasie po pracy? Zakładamy, że wspólnik jest również pracownikiem spółki.
Wiele firm udostępnia pracownikom służbowe samochody i pozwala na parkowanie aut pod domem. W ten sposób pracownik może sprawniej wykonać swoje służbowe zadania. W takich sytuacjach pojawia się problem z odliczaniem pełnego VAT. Skarbówka nie pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników. W sprawie parkowania auta pod domem pracownika wypowiedział się ostatnio sąd w Opolu. Sprawdź jego stanowisko.
Po wprowadzeniu od 2022 r. zmian uchwalonych Polskim Ładem zmienią się zasady ustalania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników ze służbowych samochodów do celów prywatnych.
Od stycznia 2022 roku zmienią się zasady ustalania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników ze służbowych samochodów do celów prywatnych. Zmiany te są jednym z wielu elementów tzw. podatkowego Polskiego Ładu w obrębie podatków dochodowych.
Podatnik rozliczający się na PKPiR, zwolniony z VAT zakupił samochód dostawczy do 3,5 tony (opel vivaro). Czy wymagane jest zaświadczenie ze stacji diagnostycznej potwierdzające, że auto jest ciężarowe, aby można było zaliczyć w koszty podatkowe 100% wydatku?
Czy zwrot kosztów ładowania elektrycznego samochodu służbowego stanowi po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy? Czy na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika z tego tytułu?
Pytanie: Nasza firma udostępnia swoim pracownikom służbowe auta, które są używane do komunikacji między biurem a miejscem zamieszkania pracownika. Jak powinniśmy rozliczyć takie przejazdy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip