Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (sprzedaż kwiatów, owoców oraz warzyw) rozlicza się na ryczałcie i jest podatnikiem VAT. Czy może teraz zmienić formę opodatkowania i rozliczać się na PKPiR? Czy podatnik, który wykona czynność podlegającą ujęciu jej w PKPiR przykładowo w lipcu 2021 r., a do czerwca 2021 r. rozlicza się na ryczałcie może zaliczać na bieżąco wydatki w koszty uzyskania przychodu dotyczące lipca 2021 r.? Czy od początku roku powinien był prowadzić PKPiR?
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzeniem z 10 maja 2021 r. określił wzór nowego formularza CIT-8E.
Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do działalności usługowej związanej z przygotowaniem do druku (PKD 18.13.Z), takiej jak: skład, łamanie, obróbka zdjęć, przygotowanie do druku broszur, książek, materiałów reklamowych? Działalność prowadzona jest indywidualnie, bez zatrudnienia.
Osoba fizyczna, w roku 2020 prowadząca działalność na zasadach ogólnych: PKPiR, PIT-5L, bez zatrudniania pracowników oraz umów zleceń, podatnik VAT, w swojej działalności gospodarczej zgłoszonej w CEiDG posiada zgłoszone PKD: 62.01.Z działalność związana z oprogramowaniem oraz 62.09.Z pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Osoba ta chce w roku 2021 skorzystać z rozliczenia prowadzenia swojej działalności gospodarczej w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. Czy zgłoszone wykonywanie działalności gospodarczej według PKD, wykluczają możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, jeśli nie, to jakimi stawkami ryczałtu powinny być opodatkowane zgłoszone kody PKD przedsiębiorcy.
Czy firma świadcząca usługi informatyczno-wdrożeniowe, usługi serwisowe może przejść z podatku liniowego na ryczałt i świadczyć usługi do 200.0000 zł obrotu bez VAT? Przeważające PKD to 62.01.Z.
Z początkiem 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, na podstawie którego zostały wprowadzone nowe wzory formularzy dla podatników PIT opłacających ten podatek w sposób ryczałtowy.
Przedsiębiorca w lutym 2016 r. wykreślił z ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy do 3,5t i przeznaczył go na cele osobiste. W kolejnym miesiącu zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą, w której stosował zasady ogólne (PKPiR). W styczniu 2020 r. ponownie otworzył działalność gospodarczą, ale wybrał ryczałt od przychód ewidencjonowanych. W sierpniu 2020 r. sprzedał ten samochód ciężarowy, który od lutego 2016 r. był jego majątkiem prywatnym niezwiązanym z bieżącą działalnością gospodarczą. Czy przychód ze sprzedaży tego samochodu musi wykazać w bieżącej działalności gospodarczej i opodatkować stawką 3%? Czy też należy wykazać dochód ze sprzedaży samochodu w rocznym PIT-36 składanym za 2020 r.?
Czy paliwo do samochodów służbowych jest objęte ryczałtem? Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną dotyczącą przepisów, które weszły w życie w 2015 roku, jednak do dziś budziły wiele wątpliwości interpretacyjnych. Omawiamy je szczegółowo. Sprawdź, skutki tej interpretacji w praktyce i dowiedz się, czy paliwo do samochodów służbowych zostanie objęte ryczałtem.
Wielu podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych np. od opodatkowanych w ten sposób przychodów z najmu ma wątpliwości, do kiedy powinni wpłacić podatek za grudzień 2019 roku. W tym roku mają oni na to znacznie więcej czasu niż w latach wcześniejszych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip