W jednej z firm komputery zostały zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie, a z konta spółki zniknęły pieniądze. Czy straty powstałe w związku z tą kradzieżą stanowią koszty uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Ustawodawca daje podatnikom prawo do rozliczenia straty podatkowej. Istotny problem w tym zakresie może jednak dotyczyć sytuacji, gdy spółka z siedzibą w Polsce utworzyła na terenie jednego z krajów UE zakład i straty są osiągane przez ten zakład. Powstaje wtedy pytanie: czy ta spółka może pomniejszyć swój dochód o nierozliczone straty zakładu położonego w kraju UE po jego likwidacji?
Pokrycie straty za dany rok obrotowy może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez zgromadzenie wspólników lub radę nadzorczą, które podejmują decyzję o sposobie ich pokrycia. Decyzja taka w formie uchwały musi wskazać źródło pokrycia poniesionych strat.
Podatnik, który nie spełnił wymaganych warunków przewidzianych w wydanym zezwoleniu na prowadzenie firmy w specjalnej strefie ekonomicznej, musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z preferencji. Nie ma w tym przypadku możliwości obniżenia dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.
Zagadnienie sporne
Decyzją ministra gospodarki spółce prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej cofnięto zezwolenie z uwagi na niespełnienie określonych warunków.
Firma zapytała ministra finansów, czy w przypadku gdy utraciła status przedsiębiorcy strefowego, będzie mogła na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) obniżyć dochód o wysokość tej straty w ciągu najbliższych 5 lat.
Spółka uważała, że tak. Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak organ podatkowy . Sprawa znalazła swój finał w sądzie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip