Po sporządzeniu sprawozdania finansowego czas na ich zatwierdzenie i na ogłoszenie we właściwym rejestrze. Skorzystaj z naszego przewodnika, który pomoże Ci bezpiecznie przejść przez te etapy, zapewniając zgodność z przepisami i uniknięcie potencjalnych sankcji.
Sprawozdanie finansowe wraz z właściwymi załącznikami (niezbędne uchwały konieczne do zatwierdzenia, raport z badania biegłego rewidenta, jeżeli konieczne – art. 64 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) oraz sprawozdanie z działalności jednostki (jeżeli konieczne – art. 45 ust. 4 uor) powinny zostać udostępnione wspólnikom, akcjonariuszom oraz członkom jednostki gospodarczej (art. 68 ustawy o rachunkowości, dalej: uor)
W przypadku spółki akcyjnej i/lub prostej spółki akcyjnej niezbędnym dokumentem jest również sprawozdanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, albo organu administrującego.
Nie mniej istotne jest, aby dokonać tej czynności najpóźniej na 15 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia wspólników, lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, lub walnym zgromadzeniem członków, czy też przedstawicieli członków spółdzielni.
Jak udostępniać roczne sprawozdanie finansowe i inne dokumenty do zatwierdzenia
W omawianych przepisach, jak również w całej uor nie wskazano, w jaki sposób te dokumenty powinny zostać udostępnione. Stąd też częstą praktyką jest dzielenie się plikami w sposób elektroniczny, za pośrednictwem poczty e-mail lub popularnie „w chmurze”. Rzadko występują sytuacje, gdy wszyscy członkowie danego organu spotykają się, aby wykonać niezbędne czynności związanie z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak czynności dokonać, aby prawidłowo zatwierdzić roczne sprawozdanie finansowe;
Jakie dokumenty są niezbędne do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego;
Jakie są organy uprawnione do zatwierdzenia sprawozdania finansowego;
Jakie są kary za niesporządzenie sprawozdania;
Co grozi za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego;
Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do właściwego organu.
Oglądaj szkolenie:
Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS
Polecamy szkolenie w Akademii Portalu FK:
Bezpieczna księgowość: zidentyfikuj i wyeliminuj najczęstsze błędy rachunkowe
Sprawdź też:
E-sprawozdania za 2024 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania
Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2b (jednostki, w stosunku do których została ogłoszona upadłość), podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Korzyści:
Zobacz także
Komitet Standardów Rachunkowości przedłożył do publicznej dyskusji projekt „Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego”.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok
Pora na inwentaryzację 2024 – zasady, terminy, instrukcja
Sprawdź, kto w 2025 roku będzie obowiązkowo prowadził księgi rachunkowe
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, w przypadku kiedy mamy podmiot wskazany w art. 64 ustawy, to sprawozdanie finansowe jednostki powinno być poddane obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Czasem zdarzają się sytuację, że obowiązek ten nie został wypełniony. Jak unikać takich sytuacji i jakie mogą być skutki braku badania sprawozdania finansowego? Sprawdźmy.
Podczas webinarium dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK:
Sprawozdanie finansowe do KRS
Jak księgować zdarzenia po dniu bilansowym – wyjaśnienie na przykładzie
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Przykłady, wskazówki
Zmiany w rachunkowości 2024: Zmieni się limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.