Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Komitet Standardów Rachunkowości przedłożył do publicznej dyskusji projekt „Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego”.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok
Pora na inwentaryzację 2024 – zasady, terminy, instrukcja
Sprawdź, kto w 2025 roku będzie obowiązkowo prowadził księgi rachunkowe
Informacje dotyczące projektu zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (w zakładce O ministerstwie/Rady komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje). Tam też można zapoznać się z jego treścią.
Celem Stanowiska jest wyjaśnienie postanowień ustawy o rachunkowości w zakresie:
– tego, czy sprawozdanie to jest rocznym sprawozdaniem finansowym i tego, czy dzień ten kończy rok obrotowy,
– na jaki dzień i za jaki okres sporządza się to sprawozdanie finansowe oraz jakie dane porównawcze prezentuje się w tym sprawozdaniu finansowym,
– jakie elementy zawiera takie sprawozdanie finansowe,
– obowiązku badania i zatwierdzenia takiego sprawozdania finansowego,
– na jaki dzień i za jaki okres sporządzane jest takie roczne sprawozdanie finansowe oraz
– jakie okresy porównawcze są w nim prezentowane,
– czy w przypadku zmiany dnia bilansowego, zmiana ta może nastąpić w trakcie roku obrotowego i w jaki sposób wpływa to na wskazane wcześniej daty i okresy.
Stanowisko nie dotyczy sprawozdań finansowych sporządzanych na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego oraz na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości (odpowiednio art. 12 ust. 2 pkt 2 i pkt 6 ustawy o rachunkowości). W odniesieniu do takich sprawozdań finansowych jednostka stosuje bowiem wskazówki, wytyczne i wymogi zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 142.
To samo dotyczy sprawozdań sporządzanych według regulacji, w tym przepisów, innych niż ustawa o rachunkowości, w szczególności dotyczących emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu oraz instytucji finansowych sporządzających informacje dla organów nadzoru.
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał, że bardzo liczy na aktywne włączenie się zainteresowanych podmiotów w dyskusję nad wskazanym dokumentem. Zapewnił też, że jest otwarty na wszelkie propozycje i sugestie. Uwagi i komentarze do projektu można zgłaszać w terminie do 30 listopada 2024 r. na adres [email protected].
Źródło:
www.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.