Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W wyroku z 21 marca 2024 r. w sprawie o sygn. akt C-606/22 TSUE stwierdził, że krajowe przepisy powinny umożliwiać korektę należnego VAT, gdy dostawa towarów/świadczenia usług nastąpiła przy zastosowaniu zawyżonej stawki VAT, ze względu na to, że były wystawione paragony, a nie faktury.
Podatnicy, którzy oprócz działalności gospodarczej wykonują inną działalność lub dokonują czynności zwolnionych z VAT powinni rozliczyć korektę VAT za rok 2020. Sprawdź, jak krok po kroku wywiązać się z tego obowiązku?
Celem webinarium jest kompleksowe zaprezentowanie ważnych kwestii dotyczących dokonania korekty rocznej za rok 2020 podatku VAT. Omówione zostaną zasady obowiązujące podmioty gospodarcze, które dokonują zakupu towarów lub usług służących zarówno czynnościom opodatkowanym, jak i zwolnionym z VAT w zakresie dokonania rocznej korekty VAT naliczonego, odliczonego od dokonanych w danym roku zakupów. Podczas webinarium przedstawimy zasady kalkulacji rocznej korekty podatku VAT naliczonego.
Podatnicy, którzy obok działalności gospodarczej objętej VAT wykonują także inne czynności niepodlegającą temu podatkowi (lub wykonują także czynności zwolnione z VAT) a w trakcie roku odliczali VAT za pomocą proporcji wstępnej – w deklaracji składanej za styczeń 2021 roku powinni skorygować te odliczenia poprzez tzw. korektę roczną (ostateczną). Jak sporządzić roczną korektę VAT za 2020 rok?
Sprawdź, jak krok po kroku przygotować roczną korektę VAT. Roczną korektę VAT za 2020 r. trzeba sporządzić do 25 lutego 2021 r . - przy zastosowaniu rozliczenia miesięcznego lub do 25 kwietnia 2021 r. - przy rozliczeniach kwartalnych. Skorzystaj z praktycznej wiedzy eksperta.
Czy przy wyborze sposobu określenia proporcji w zakresie wydatków inwestycyjnych dotyczących infrastruktury wodnokanalizacyjnej, przy braku możliwości dokonania bezpośredniej alokacji, gmina może zastosować prewspółczynnik metrażowy? W tej sprawie wypowiedział się WSA w Gliwicach. Sprawdźmy stanowisko sądu.
Po zakończeniu roku podatnik jest zobowiązany do korekty wstępnego odliczenia VAT na podstawie danych rzeczywistych z 2018 roku. Na wywiązanie się z tego obowiązku jest czas do 25 lutego 2019 r.
Przedsiębiorcy, u których w trakcie 2013 roku wystąpiły zakupy wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z podatku, muszą teraz sporządzić korektę odliczonego VAT. Są jednak sytuacje, gdy nie ma takiego obowiązku.
Początek 2014 roku oznacza dla wielu podatników konieczność sporządzenia korekty rocznej podatku za 2013 rok. Korektę przygotowuje się na takich samych zasadach, jak w ubiegłym roku. Co prawda od 1 stycznia 2014 r. nastąpiły niewielkie zmiany w treści art. 90 ustawy o VAT (przepisy tego artykułu mają zastosowanie przy obliczaniu proporcji ostatecznej dla 2013 roku), lecz zmiany te nie mają większego znaczenia.
Przypomnijmy, że istnieją dwa rodzaje korekt rocznych, czyli jednorazowa oraz korekta rozłożona w czasie (na 5 albo 10 lat). Większość towarów i usług podlega korekcie jednorazowej.
Przy wyliczeniu proporcji podatnik powinien pominąć sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu, uwzględniając jedynie stosunek sprzedaży opodatkowanej VAT do sprzedaży ogółem.
Podatnicy prowadzący sprzedaż mieszaną, rozliczają w trakcie roku VAT naliczony według wstępnego współczynnika obliczonego na podstawie obrotu z poprzedniego roku. Po zakończeniu roku trzeba jednak sporządzić korektę odliczenia, z uwzględnieniem współczynnika obliczonego na podstawie rzeczywistego obrotu z roku, którego dotyczy korekta. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają VAT za okresy miesięczne muszą sporządzić korekty w deklaracji za styczeń składanej do 25 lutego 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip