Do 31 maja pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.
W 2020 roku wzrosły odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zakładowy. Sprawdź, o ile.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Roczny odpis na ZFŚS wraz ze zwiększeniami pracodawcy wpłacają na odrębny rachunek w dwóch terminach – do końca maja i do końca września danego roku kalendarzowego. W 2019 r. dojdzie jeszcze jeden termin, tj. do 31 października, na wpłatę dodatkowych pieniędzy wynikających ze wzrostu od 1 sierpnia kwoty przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego bazę do obliczenia odpisów i zwiększeń.
W związku z tym, że od 1 sierpnia 2019 r. kwoty na fundusz trzeba naliczać od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r. tj. 3.389,90 zł. pracodawcy mają wątpliwości jak przeliczyć odpisy na ZFŚS. Sprawdźmy na przykładzie, jak to zrobić prawidłowo.
Roczny odpis na ZFŚS wraz ze zwiększeniami pracodawcy wpłacają na odrębny rachunek w dwóch terminach - do końca maja i do końca września danego roku kalendarzowego. W 2019 r. dojdzie jeszcze jeden termin tj. do 31 października, na wpłatę dodatkowych pieniędzy wynikających ze wzrostu od 1 sierpnia kwoty przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego bazę do obliczenia odpisów i zwiększeń.
Pracodawcy tworzący ZFŚS powinni przekazać równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września danego roku kalendarzowego. I ratę na ZFŚS przekazuje się do 31 maja, która stanowi co najmniej 75 proc. równowartości odpisów.
Obowiązujące od 1 sierpnia br. przepisy zwalniające z PIT dla młode osób budzą wątpliwości czy należy tym zwolnieniem objąć także świadczenia z ZFŚS oraz pakiet medyczny finansowany w całości ze środków pracodawcy. Czy ulga w postaci „zerowego PIT” dotyczy także świadczeń niepieniężnych? Czy zwolnienie z PIT dla młodych obejmuje również świadczenie z ZFŚS? Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip