Przedsiębiorca, który korzysta zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych z samochodu ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych opłaty leasingowe. Wątpliwości pojawiają się, co w tej sytuacji z nieodliczonym VAT od raty? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy. W sytuacji, gdy zawarta umowa spełnia warunki wskazane w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w tej umowie, a ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca, który do prowadzonego biznesu polegającego na ochronie osób i mienia wykorzystuje bankowóz, ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w pełnej wysokości.
WSA w Warszawie uznał, że zastosowanie bankowozu w prowadzonej przez podatnika działalności polegającej na ochronie osób i mienia pokrywa się z działalnością ochrony wartości pieniężnych ich przechowywania i transportowania, do których należy wykorzystywać bankowozy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip