rata leasingowa

Jak podzielić ratę leasingu

Leasing w praktyce: jak podzielić ratę leasingu na część kapitałową i odsetkową

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, podczas którego eksperta omówi techniczne aspekty podziału raty leasingowej na część kapitałową i odsetkową. Poznaj przykłady wyliczeń, aby prawidłowo klasyfikować leasing zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi standardami rachunkowości.


Korzyści 

Sprawdź, dlaczego warto obejrzeć szkolenie online, które prowadzi dr Katarzyna Trzpioła:

  • Dowiesz się, jakie przepisy prawa bilansowego i cywilnego regulują umowy leasingowe, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć obowiązki i prawa wynikające z takich umów.
  • Nauczysz się, jak technicznie podzielić raty leasingowe na część kapitałową i odsetkową, co jest kluczowe dla prawidłowego księgowania.
  • Skorzystasz z praktycznych przykładów, które pomogą Ci w codziennych wyliczeniach związanych z leasingiem, w tym wyliczaniu wewnętrznej stopy zwrotu.
  • Poznasz zasady wynikające z Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 oraz MSSF 16, co umożliwi Ci zgodne z przepisami rozliczanie leasingu.
  • Zdobyta wiedza pozwoli bardziej efektywnie i dokładnie prowadzić księgowość w zakresie leasingu, co przełoży się na lepsze zarządzanie finansami firmy.

Oglądaj też inne szkolenia online dotyczące leasingu:

Polecamy też komentarze ekspertów dotyczące leasingu:

Opłata transferowa w leasingu – księgowanie

Opłata transferowa przy leasingu elektrycznego samochodu osobowego – sprawdź księgowanie

Opłata transferowa to jednorazowa opłata, która stanowi 1,5% kwoty dotacji na opłatę wstępną. Jej wysokość określa umowa leasingu z dotacją i jest ona wyszczególniona na fakturze wystawianej przez leasingodawcę. Opłata transferowa pokrywana jest z dotacji i jest ściśle powiązana z opłatą wstępną leasingu. Skorzystaj z podpowiedzi eksperta i zobacz, jak zaksięgować taką opłatę.

Dotacja otrzymana z programu „Mój elektryk” jest zwolniona z opodatkowania. Wolne od podatku są bowiem świadczenia, w szczególności dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek, otrzymane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na leasing nowych pojazdów wykorzystujących do napędu w szczególności energię elektryczną.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów, to proszę zwrócić uwagę na art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47, 48, 52, 53, 54a, 56, 56b-56m i 59 ustawy o CIT. Zatem należy uznać, że z rachunku podatkowego nie zostały wyeleminowane koszty sfinansowane dotacją „Mój elektryk”, zwolnioną z podatku (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT).