Pytanie: Czy usługi księgowe świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy w większym zakresie w jego siedzibie nie wpłyną na pobieraną wcześniejszą emeryturę? Czynności te wykonywałam również przed nabyciem praw emerytalnych. Posiadam certyfikat księgowy. Działalność gospodarczą rozliczam na zasadach ogólnych. Opłacam ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: Spółka zaczęła w 1994 r. opłacać (w ciężar kosztów spółki z.o.o.) pracownikom polisy na życie z funduszem inwestycyjnym. Kwoty za polisy zwiększały podstawę opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych za każdy miesiąc, ale korzystały ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne. Tak Spółka postępowała do reformy ZUS, jak też po 1998 r. Czy brak ujęcia w podstawie składek emerytalno-rentowych oraz zdrowotnych jest prawidłowy? - pyta księgowa z Białegostoku.
Pytanie: Czy zgodnie z nowymi przepisami podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów powinni księgować faktury za telefon, energię elektryczną, wywóz nieczystości z datą ich otrzymania, czy datą wystawienia faktury, czy może z datą płatności? Problem też pojawił się w sytuacji, kiedy fakturę otrzymano 4 stycznia 2007 r. - data wystawienia była 30 grudnia 2006 r., a termin płatności 15 stycznia 2007 r. Faktura za abonament telefoniczny dotyczyła stycznia 2007 r., a rozmowy były za grudzień 2006 r. To samo pytanie dotyczy ewidencji VAT - z jaką datą ująć w ewidencji? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Jakie mam obowiązki wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem rencisty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR - pisze przedsiębiorca z Mławy.
Pytanie: Polska firma - usługi dla rolnictwa, chce wysłać część pracowników do Belgii. Firma podpisała kontrakt na zbiór owoców z plantacji znajdującej się w Belgii na 3 miesiące. Oddelegowuje swoich pracowników na taki czas, jak w kontrakcie. Delegowani pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonują ją w Polsce, a w Belgii tylko czasowo. Czy do całkowitego przychodu pracownika można zaliczyć wynagrodzenie zasadnicze (2.616 zł) + należne mu diety (45 euro za dzień) + inne należności z tytułu podróży służbowej? Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie podlegają składkom na ZUS i podatkowi dochodowemu. Czy można je zatem uwzględnić w liście płac jako przychód pracownika nieopodatkowany i niepodlegający składkom na ZUS? - pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: W jakiej wysokości muszę opłacić składki na ZUS, jeśli zatrudniam jednego pracownika na 1/2 etatu na kwotę brutto 500 zł? Jaką część z tych składek muszę sfinansować jako pracodawca? – pyta przedsiębiorca z Puław.
Pytanie: Jakie muszą być spełnione warunki zaliczenia w koszty i w związku z tym odliczenia VAT z faktury stanowiącej refakturę za energię elektryczną? Czy podatnik, który otrzymał taką refakturę musi posiadać tytuł prawny do lokalu?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip