Sprawdź, jak dokumentować dostawę towaru, kiedy wystawić fakturę, jak ewidencjonować rozliczenia między komisantem a komitentem, oraz kiedy powstaje przychód dla komitenta.
Pytanie: Prowadzę sprzedaż przez aukcyjny portal internetowy oraz sprzedaż bezpośrednią. Ze względu na wielkość obrotu zakupiłem kasę rejestrującą i od marca 2008 r. rejestruję obroty za pośrednictwem kasy. Zapłata wpływa na konto bankowe jeszcze przed wysyłką towaru (przedpłata), w przypadku pobrania - po wysyłce towaru. Paragon fiskalny dołączam do każdej wysyłki. Dane wynikające z dobowych raportów nie są adekwatne do otrzymanej zapłaty. W dobowym raporcie kasowym są również kwoty pochodzące ze sprzedaży gotówkowej. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Podobny problem mam z ewidencją dla potrzeb podatku dochodowego. Wpływ należności na konto bankowe nie pokrywa się z datą ewidencji w kasie fiskalnej, gdyż następuje ona następnego dnia po wpłynięciu na konto bankowe, a wysyłka towaru następuje po 2 dniach. Jak prowadzić prawidłowo tę ewidencję?
Pytanie: Byłemu pracownikowi naszej firmy zamierzam wypłacić wynagrodzenie, do którego ma prawo z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Dodam, że umowa o zakazie konkurencji została podpisana z dniem rozwiązania umowy o pracę (pracownik był zatrudniony do 6 listopada 2007 r. i w tym właśnie dniu została podpisana umowa o zakazie konkurencji). Czy powinniśmy potrącić składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji? Czy taka wypłata jest świadczeniem stanowiącym wynagrodzenie, czy nie? Co z kosztami uzyskania przychodu i kwotą wolną przy rozliczeniu takiej wypłaty? Jak należy wykazać taką wypłatę w PIT-11? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i od września br. jestem na wcześniejszej emeryturze. Dodatkowo już od dłuższego czasu prowadzę inną działalność gospodarczą. Uzyskałam informację z ZUS, że kwotę przychodu wpływającą na zawieszenie świadczeń oblicza się jako przychód bez potrącania kosztów. Czy to nie jest nadinterpretacja przepisów? Co rozumieć pod pojęciem przychodu na potrzeby zmniejszenia świadczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Zarówno koszty zakwaterowania, stworzenia odpowiedniego zaplecza socjalnego, jak również dojazdu do określonego i zmieniającego się w zależności od okoliczności miejsca wykonywania zlecenia są przede wszystkim kosztami pracodawcy i to ponoszonymi w jego interesie wynikającym z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie zaś w interesie zleceniobiorcy. (…) Wydatki poniesione przez spółkę na wymienione świadczenia nie stanowią przychodu dla zleceniobiorcy, co powoduje, że skarżąca nie ma w tym zakresie obowiązku obliczania i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip