przedsiębiorca

Kasowy PIT od 2025 roku Jak wpłynie na Twoje rozliczenia

LIVE na FB: Kasowy PIT od 2025 roku. Jak wpłynie na Twoje rozliczenia?

Zapraszamy do obejrzenia zapisu live’a, który 29 października br. odbył się na Facebooku. Z Ewą Guerri, doradcą podatkowym i managerką w Accreo, rozmawialiśmy na temat kasowego PIT. Ta nowość w rozliczeniach PIT wchodzi w życie od początku przyszłego roku. Nowelizacja wprowadzająca tą zmianę została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2024 roku pod poz. 1593. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z kasowego PIT. Upewnij się, jakie pułapki niesie za sobą ta forma rozliczeń.

Czy przedsiębiorca może wystawiać faktury, gdy pobiera zasiłek chorobowy

Pytanie: Jestem przedsiębiorczynią jednoosobowej działalności gospodarczej. Z powodu ciąży i związanej z nią krótkiej niedyspozycji musiałam skorzystać ze zwolnienia chorobowego, a tym samym zasiłku chorobowego. Czy mogę wystawić fakturę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego i nie utracić prawa do zasiłku chorobowego? Będzie to jedna faktura dla klienta obsługiwanego od wielu miesięcy. Czy ewentualnym dobrym rozwiązaniem byłoby powierzyć na czas mojej choroby czynności związane z wystawianiem faktur mojej mamie na podstawie zawartej z nią umowy zlecenia na nieodpłatne jej wykonywanie (nie będzie wtedy potrzebne zgłaszanie do ZUS i nie powstanie podstawa do opodatkowania takiej umowy). Nadmienię, że mama jest już upoważniona w ZUS i US do występowania w moim imieniu.
Od 1 stycznia 2025 r. kolejne podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2025 r. kolejne podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Aby obliczyć szacunkowo, o ile wzrosną składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców od 2025 roku, musimy wziąć pod uwagę to, o ile wzrośnie prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę oraz płaca minimalna w 2025 roku. Mamy konkretne wyliczenia. Sprawdź, jak w 2025 roku mogą wzrosnąć składki ZUS przedsiębiorców.

Składki na ubezpieczenia społeczne a duży ZUS

Podstawa standardowych składek ZUS wynosi 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.  Oznacza to, że wysokość składek społecznych opłacanych przez przedsiębiorców na tzw. dużym ZUS zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku w gospodarce narodowej.

Zgodnie z Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane jest na poziomie 8.579 zł brutto miesięcznie (60% - 5.147,40 zł), tym samym przedsiębiorcy muszą spodziewać się od stycznia 2025 roku ponownego wzrostu składek ZUS.

Dojazdy na studia podyplomowe a koszty

Czy dojazdy na studia podyplomowe można zaliczyć do kosztów podatkowych

Często przedsiębiorcy decydują się na dodatkowe studia i kursy, aby podnieść swoje kwalifikacje. Czy koszt takich dojazdów można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności? Sprawdźmy.

Kosztami uzyskania przychodów są wydatki ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Wydatki wyłączone z kosztów

Ustawodawca wymienił w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten nie wymienia wprost wydatków, o których mowa w pytaniu.

Z przepisów ustawy o PIT wynika, że określony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, o ile spełnia łącznie następujące warunki:

  1. ma związek przyczynowy z przychodem lub źródłem przychodu i jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. nie jest wskazany na liście wydatków, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z przywołanym art. 23 ustawy,
  3. jest właściwie udokumentowany.

Odpowiadając zatem na zadane pytanie, czy wydatek na noclegi związane z przebywaniem w miejscowości, gdzie odbywają się zajęcia na studiach podyplomowych należy ustalić, czy taki wydatek jest związany ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej i ma z nią związek.