pracownik niepełnosprawny

Wzrosną dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Wzrosną dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych mają wzrosnąć. Tak zakładają autorzy nowego projektu w sprawie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ma to zachęcić pracodawców do przyjmowania nowych pracowników niepełnosprawnych i utrzymywania w zatrudnieniu obecnego personelu. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., ale z wyrównaniem od lipca 2024 r. Sprawdź wobec tego, co z korektą dokumentów do PFRON za miesiące od lipca 2024 roku.

Uwaga! Projekt ustawy nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – znamy nowe kwoty

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – znamy nowe kwoty

Do konsultacji został przekazany projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają podnieść wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, (PFRON). Mają także zmienić wysokość dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Nowe podwyższone kwoty stosowane będą po raz pierwszy do miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przysługującego za okres począwszy od lipca 2024 roku. Sprawdź szczegóły.

Pracownik niepełnosprawny – oświadczenie o niepełnosprawności a dofinansowanie

Pytanie: W firmie pracuje 38 osób. Zatrudnia powyżej 6% osób niepełnosprawnych. W dniu 10 stycznia 2023 r. jeden z pracowników pracujący w firmie od 7 marca 1994 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie z 26 września 1996 r. z obwodowej komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. Komisja zaliczyła go do 3 grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia oraz uznała że inwalidztwo istniało przed 16. rokiem. życia. Orzeczenie wydano na stałe (jest trwałe). Pracodawca wiedział, że pracownik posiada orzeczenie, ale z uwagi na to, że pracownik nie dostarczył dokumentu potwierdzającego ten fakt, nie wykazywał pracownika jako osoby niepełnosprawnej. Czy od dnia dostarczenia dokumentu, tj. od 10 stycznia 2023 r. można zaliczyć pracownika do osób niepełnosprawnych? Czy trzeba wykazać efekt zachęty? Czy można składać za tego pracownika informację INF-D-P? Czy należy się na tego pracownika dofinansowanie?