Pytanie: Czy ubezpieczenie dotyczące zakupionego środka trwałego pokryte przez pożyczkodawcę i spłacane przez podatnika w ratach będzie kosztem uzyskania w dniu jego pokrycia ubezpieczenia, czy po jego całkowitej spłacie przez podatnika?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT przy odsetkach od pożyczki otrzymywanych w EUR.
Pytanie: Czy udzielenie pożyczki na rzecz innego przedsiębiorcy podlega VAT i należy wystawić fakturę VAT ze stawką zwolnioną w dacie wymagalności niezależnie czy pożyczkobiorca zapłacił za odsetki?
Czym są ukryte zyski;
Czy spłata pożyczki wraz z odsetkami rodzi konieczność zapłaty podatku.
Polecamy w Portalu FK:
Estoński CIT – e-szkolenia i komentarze ekspertów
Pytanie: Spółka z o.o., polski czynny podatnik VAT, udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu z Niemiec, spółce, która jest unijnym podatnikiem VAT. Pożyczkobiorca z Niemiec nie zapłacił odsetek od pożyczki – odsetki będą uregulowane pod koniec roku 2023 wraz ze spłatą kapitału pożyczki. Polska spółka będąca pożyczkodawcą nie jest zarejestrowana jako unijny podatnik VAT (nie ma numer VAT-UE). Czy polska spółka, pożyczkodawca, musi zarejestrować się jako podatnik unijny VAT i otrzymać numer VAT-UE w związku z udzieleniem pożyczki lub późniejszym otrzymaniem odsetek?
Szukasz szybkiego zastrzyku pieniędzy na konto? Ranking pożyczek online pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, któremu możesz zaufać. Pożyczki przez internet są bardzo szybkie i wygodne, co przekłada się na ich wysoką popularność. Cechują się niskimi wymaganiami i wysoką przyznawalnością, co sprawia że sięgają po nie nawet osoby z niższą zdolnością kredytową. Możesz złożyć wniosek bez wychodzenia z domu i otrzymać środki jeszcze tego samego dnia! Do wyboru masz setki różnych ofert, a my podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.
Pytanie: Chcemy udzielić pracownikowi jednorazowo pożyczki (najchętniej nieoprocentowanej) na zasadach ogólnych ze środków obrotowych z działalności gospodarczej. Nie prowadzimy ZFŚS. Pożyczka ma zostać udzielona na 2 lata. Jakie obowiązki rodzi taka umowa dla spółki (CIT, VAT), a jakie dla pracownika (PCC, PIT – otrzymane korzyści, składki ZUS)?
18 grudnia 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej. Zakupy na raty, „chwilówki” albo pożyczki od osób fizycznych nie mogą już zawierać ukrytych, rażąco wysokich opłat czy oprocentowania. Ustawa wprowadza jasne, niższe limity wszystkich kosztów ich udzielania.
Prace nad przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą o przeciwdziałaniu lichwie zostały zakończone przez Sejm. Ustawa antylichwiarska precyzyjnie określa, gdzie zaczyna się lichwa. Zawiera jasną definicję kosztów pozaodsetkowych, wprowadza każdorazowe badanie zdolności kredytowej, a także większy nadzór nad instytucjami pożyczkowymi.
10 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 4 sierpnia 2022 r., które zakłada udzielanie pomocy publicznej małym, średnim i dużym firmom. W puli programu jest prawie 45 milionów złotych dla firm, które ucierpiały z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomoc udzielana będzie do 31 grudnia 2022 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip