W ostatnim numerze omówiliśmy aktualne w 2025 r. limity dokonywania obowiązkowych potrąceń z wynagrodzeń za pracę na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Poniżej znajdziesz kontynuację tego omówienia, tym razem poruszającą kwestie potrąceń dobrowolnych i zbiegu potrąceń dobrowolnych. Poniżej zaprezentujemy sposób dokonywania potrąceń.
Korzyści
Zobacz także
Potrącenia z wynagrodzeń pracowników. Poznaj limity obowiązujące w 2025 roku
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części szkolenia, które pomoże Ci uniknąć błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT. Dowiesz się, jak poprawnie wystawić fakturę korygującą, kiedy należy dokonać zwrotu zaliczki oraz jak rozróżnić zaliczkę od zadatku, aby zabezpieczyć swoje interesy. Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci prowadzenie ewidencji i zminimalizują ryzyko błędów podatkowych.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.
Uniknięcie błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT – dowiesz się, jak prawidłowo wystawić faktury korygujące.
Jasność w rozróżnianiu zaliczki i zadatku – poznasz kluczowe różnice między zaliczką a zadatkiem oraz ich wpływ na umowy i transakcje.
Zabezpieczenie interesów finansowych firmy – nauczysz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje transakcje i unikać ryzyka utraty środków.
Poprawa ewidencji i dokumentacji księgowej – zyskasz wiedzę na temat optymalnego prowadzenia dokumentacji, aby nie narazić się skarbówce.
Oglądaj:
Sprawdź, jak uniknąć błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT cz. 1
Polecamy też:
Rozliczanie zaliczki w walucie obcej w podatku PIT i CIT
Obowiązek podatkowy przy zaliczce na wynajem
Zaliczki w praktyce księgowej: skutki podatkowe i bilansowe z przykładami ewidencji
Faktury zaliczkowe są powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym i wystawiane w celu rozliczenia zaliczek otrzymanych na poczet przyszłej dostawy końcowej. Najczęściej są używane w transakcjach o dużej wartości, aby pozyskać część środków niezbędnych do sfinansowania finalnej transakcji. Zgodnie z ustawą o VAT, zaliczka w obrocie krajowym zazwyczaj powoduje powstanie obowiązku podatkowego, choć istnieją pewne wyjątki. Wpłaconą zaliczkę należy ewidencjonować w księgach rachunkowych jako kwotę brutto, która zawiera VAT obliczony według obowiązujących stawek dla danego towaru lub usługi. Poznaj praktyczne przykłady ewidencji księgowej zaliczek.
W przypadku podatku dochodowego, co do zasady, otrzymana zaliczka u sprzedawcy - nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to wprost z literalnego brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), w myśl którego – do przychodów nie zalicza się: pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Wyjątkiem od tej zasady są wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które muszą być zarejestrowane za pomocą kasy rejestrującej (co wynika z art. 12 ust. 3g ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 1j ustawy o PIT).
Zaliczka a koszty podatkowe
W przypadku nabywcy, sama wpłata zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi nie uprawnia do ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym staje się dopiero wartość nabytego towaru lub usługi, która będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowania wydatku jako kosztu podatkowego.
Dlaczego warto przeczytać ten tekst:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
Z nowych przepisów wydanych przez ministra finansów wynika, że płatnicy obliczający zaliczki na PIT od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom w 2022 roku, powinni to robić według zasad obowiązujących w 2021 roku, jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych. W praktyce stosowanie tych przepisów wiąże się z wieloma problemami dla płatników. Dowiedz się więcej o zmianie zasad obliczania zaliczek na PIT po Polskim Ładzie.
Rząd zapewniał, że podatkowe zmiany Polskiego Ładu przyniosą korzyści milionom pracujących Polaków. Na początku 2022 roku okazało się, że część podatników, głównie ze sfery budżetowej, w tym nauczycieli i służb mundurowych, otrzymała niższe wynagrodzenia za styczeń.
Urzędnicy resortu finansów i przedstawiciele rządu tłumaczyli to m.in.: „pewną nieścisłością przepisów”, jak również innymi możliwymi przyczynami, np. niepotrzebnie złożonymi w konkretnych przypadkach wnioskami o rezygnację z ulgi dla klasy średniej, czy brakiem złożenia przez podatnika wniosku PIT-2 po podjęciu pracy.
Rozporządzenie MF miało poprawić sytuację
Aby wyeliminować zaistniałe problemy, minister finansów 7 stycznia 2022 r. wydał w trybie pilnym rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- o co chodzi w zamieszaniu dotyczącym zaliczek na PIT
- jak zmieniły się zasady obliczania zaliczek na PIT;
- co w praktyce oznacza wydanie rozporządzenia z 7 stycznia br.
- czy rozporządzenie jest zgodne z ustawą.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.