Polski Ład

Polski Ład w pytaniach i odpowiedziach. Zmiany w PIT i składkach na ubezpieczenia społeczne

Polski Ład w pytaniach i odpowiedziach. Zmiany w PIT i składkach na ubezpieczenia społeczne

Polski Ład to przede wszystkim zmiany w mechanizmie naliczania składki zdrowotnej, wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł, nowe ulgi podatkowe. Podczas szkolenia online eksperci pokazują praktyczne skutki zmian podatkowych i składkowych od 2022 roku.

Zapraszamy do obejrzenie szkolenia online dotyczącego Polskiego Ładu. Dowiesz się z niego mi.in.:

  • co w praktyce oznaczają zmiany podatkowe od stycznia 2022 r.,
  • jak zmiany w składce zdrowotnej przełożą się na wynagrodzenia podatników,
  • jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi dla klasy średniej, zobaczysz, kto nie będzie mógł z niej skorzystać;
  • w jaki sposób ustalić wysokość składki zdrowotnej osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczającą się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • w jakiej wysokości składkę zdrowotną powinien opłacać samozatrudniony w przypadku kilku źródeł dochodów opodatkowanych jednakowo, np. wg skali albo liniowo.

Szkolenie online prowadzą:

Oskar Sobolewski 

Ekspert Instytutu Emerytalnego, założyciel i prowadzący kanał @Debata_Emerytalna na Instagramie, prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego. Aktywny komentator prasowy i telewizyjny zagadnień związanych z systemem emerytalnym. Autor książek dotyczących systemu emerytalnego i ubezpieczeń społecznych.

dr Antoni Kolek

Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. Of counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp.k. Doktor nauk społecznych. Pracownik naukowy realizujący działalność dydaktyczną. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, rynku pracy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.

 

 

Spółka z o.o. w Polskim Ładzie. Kiedy warto pomyśleć o założeniu i czy może to się opłacić

Spółka z o.o. w Polskim Ładzie. Kiedy warto pomyśleć o założeniu i czy może to się opłacić

Polski Ład to prawdziwa rewolucja w systemie podatkowym. Tak dużych i istotnych zmian podatkowych nie było w ostatnich 30 latach. Proponowane przepisy to ponad 100 nowych rozwiązań podatkowych zawartych w 26 znowelizowanych ustawach. Chociaż reforma ta jest określana największą obniżką podatków ostatnich lat, jej realia są nieco inne. W rzeczywistości Polski Ład dla wielu przedsiębiorców oznacza wyższe zobowiązania publicznoprawne. Co warto wiedzieć o spółce z o.o. w Polskim Ładzie?

Każdy przedsiębiorca przed zakończeniem roku powinien zrewidować swoje rozliczenia podatkowe. Możliwe, że warto podjąć decyzję, nie tylko odnośnie do nowej formy opodatkowania, lecz także w zakresie zmiany formy organizacyjnej dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej.

Może się bowiem okazać, że w przypadku działalności:

  • nastawionych na wysokie dochody,
  • obarczonych sporym ryzykiem gospodarczym,
  • w których właścicielowi zależy na oddzieleniu funkcji właścicielskich od zarządzania,

właściwym rozwiązaniem będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W konsekwencji popularny rodzaj spółki w Polsce zyskał jeszcze bardziej na atrakcyjności. Wielu przedsiębiorców dostrzega w spółce z o.o. remedium na Polski Ład.

Czy faktycznie jest to rozwiązanie dla każdego?

W tekście przybliżymy Państwu najważniejsze aspekty, które odróżniają spółkę z o.o. od jednoosobowej działalności gospodarczej. Będą one pomocne w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej przyszłości prowadzonej firmy.

Formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jednoosobowa spółka z o.o. w Polskim Ładzie

Podmioty zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jeżeli posiadają profil zaufany, są w stanie założyć firmę w 15 minut. Składając wniosek w CEIDG, podmiot może jednocześnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne do ZUS i VAT.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny.

Założenie spółki z o.o. nie jest już tak proste. Może się ono odbyć przy użyciu jednej z dwóch poniższych metod:

  • poprzez zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego i złożenie papierowego wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS,

bądź

  • za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 poprzez wykorzystanie ustandaryzowanego wzorca umowy i złożenie wniosku o rejestrację za pośrednictwem Internetu.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • kiedy warto założyć spółkę z o.o. w Polskim Ładzie;
  • jakie formalności są związane z założeniem spółki w Polskim Ładzie, a jak zakłada się jednoosobową działalność gospodarczą;
  • co z tytułem do ubezpieczeń społecznych w spółce z o.o. i w JDG;
  • jak opłaca się składkę zdrowotna w spółce w Polskim Ładzie;
  • kiedy można zastosować 9% stawkę CIT;
  • jakie formalności rachunkowe wiążą się z prowadzeniem spółki z.o.o.