Polski Ład

Spółka z o.o. w 2022 roku. Jak założyć?

Spółka z o.o. w 2022 roku – czy po Polskim Ładzie warto założyć

W związku z licznymi zmianami podatkowymi, a przede wszystkim nowym sposobem wyliczania składki zdrowotnej, wielu podatników decyduje się na restrukturyzacje. Spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością jest interesującym rozwiązaniem, jednak niekoniecznie dla każdego opłacalnym. Pamiętajmy, że spółka z o.o. ma osobowość prawną, jest podatnikiem podatku CIT, ewentualna wypłata pieniędzy ze spółki wiąże się z podatkiem. Dowiedz się więcej o spółce z o.o. w 2022 roku.

Spółka z o.o. charakterystyka

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została uregulowana w Kodeksie spółek handlowych (dalej: ksh). Jest spółką kapitałową i ma osobowość prawną. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Polecamy też:

Spółka z o.o. w Polskim Ładzie. Kiedy warto pomyśleć o założeniu i czy może to się opłacić

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, co jest najczęstszą motywacją do prowadzenia działalności właśnie w tej formie.

Więcej o Polskim Ładzie:

Wspólnicy nie mogą swobodnie dysponować pieniędzmi zarobionymi przez spółkę, tak jak ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeżeli wspólnik chciałby wypłacić określoną kwotę, w takim wypadku będzie to swoista dywidenda, którą należy opodatkować 19% CIT. Zatem nie dość, że najpierw spółka zapłaci podatek od osiągniętego dochodu w stawce 9% lub 19 % to dodatkowo, jeszcze wypłata dywidendy też jest opodatkowana.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jak założyć spółkę z o.o. w 2022 roku;
  • jak jest opodatkowana spółka z o.o.;
  • czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki komandytowej może korzystać z 9% stawki podatkowej;
  • czy w spółka z o.o. w 2022 roku zapłaci podatek minimalny.
Podatek u źródła w Polskim Ładzie

Podatek u źródła w Polskim Ładzie. Przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą stosować zmodyfikowany system pay and refund, którego obowiązywanie było dotychczas odsuwane w czasie. Zmienią się też niektóre inne przepisy dotyczące poboru podatku u źródła (WHT).  Więcej o zmianach w podatku u źródła w Polskim Ładzie.

Problem: Spółka dokonuje wypłat należności z tytułów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT). Wśród zagranicznych kontrahentów spółki znajdują się również podmioty powiązane. Płatności dokonywane są z różnych tytułów oraz różna jest ich wartość. Wobec największych kontrahentów płatności przekraczają 2 mln zł w roku. Co w sytuacji spółki, jako płatnika podatku u źródła, zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?      

Rozwiązanie: Spółka powinna sprawdzić, z jakich tytułów wypłaca należności oraz kto jest odbiorcą W przypadku części płatności do podmiotów powiązanych, gdy ich wartość do jednego odbiorcy przekroczy w roku podatkowym spółki kwotę 2 mln zł, spółka zobowiązana będzie do zastosowania systemu zapłaty i zwrotu podatku (pay and refund). Alternatywą będzie złożenie specjalnego oświadczenia od organu podatkowego lub pozyskanie opinii o stosowaniu preferencji.

Polecamy też:

Podatek minimalny w Polskim Ładzie: Kogo będzie dotyczył - 10 przykładów

Kiedy trzeba potrącić podatek źródła

Przy wpłatach należności na rzecz zagranicznych podmiotów, należy pamiętać, że w przypadku niektórych tytułów, od wypłacanych kwot należy potrącić podatek u źródła (WHT).

Do głównych kategorii objętych opodatkowaniem w ten sposób, w przypadku których podmiot wypłacający pełni funkcję płatnika, należą przychody:

  • z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – podatek w wysokości 20% przychodów;
  • z tytułu świadczeń usług: doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze – podatek w wysokości 20% przychodów;
  • z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – podatek w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

 

Dodatkowo, gdy zagranicznym podatnikiem jest osoba fizyczna, opodatkowaniu podatkiem u źródła, w wysokości 20% przychodu, podlegają również m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

 Zobacz:

Co zmieniło się w poborze podatku u źródła od 1 lipca 2021 r.

Ostatecznie o tym, czy podatek u źródła w konkretnym przypadku faktycznie zostanie pobrany, a jeżeli tak, w jakiej wysokości, decydują nie tylko krajowe przepisy ustaw o podatkach dochodowych, lecz także postanowienia poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- jakie zmiany w podatku u źródła w Polskim Ładzie szykują się od 1 stycznia 2022 r.;

- na czym polega system zapłaty i zwrotu (pay and refund) WHT od 1 stycznia 2022 r.;

- kiedy trzeba stosować zasadę pay and refund;

- czy nadal można stosować kopie certyfikatów rezydencji.

Korekta JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r.

Polski Ład w VAT: Korekta JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. a czynny żal

Polski Ład, oprócz zmian w ustawach podatkowych, wprowadził też zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Nowe regulacje mają wpływ na rozliczenie VAT i zmiany w zakresie korekty JPK_V7 od 1 stycznia 2022 roku. Sprawdź, jakie nowości czekają księgowych po 31 grudnia 2021 r., jeżeli chodzi o Polski Ład w VAT i korekty JPK_V7.

Polska gospodarka, podobnie jak i światowe rynki, od ponad roku walczy ze skutkami pandemii COVID-19. Nie wszyscy przedsiębiorcy dobrze poradzili sobie w nowej rzeczywistości, dlatego w celu odbudowy gospodarki rządzący wprowadzili plan nazywany Polskim Ładem, który obejmuje wiele zmian, mających docelowo „stworzyć lepsze warunki życia dla wszystkich obywateli”.

Czytaj też:

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie dotykają też Kodeksu karnego skarbowego (dalej: kks) w zakresie art. 16a. Taka regulacja wpływa na rozliczenie podatku od towarów i usług. Ustawa wprowadza dwie zasadnicze zmiany, które w znaczący sposób rzutują na obowiązującą do tej pory praktykę w rozliczeniach VAT.

Pierwsza zmiana działa na korzyść podatnika. Zakłada ona, że już od nowego roku przedsiębiorca, który składa  korektę JPK_V7 dotyczącą części ewidencyjnej, nie będzie musiał sporządzać tzw. „czynnego żalu”, aby uniknąć kary. Według obowiązujących przepisów nie podlega karze ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

- jakie zmiany zostaną w wprowadzone, jeżeli chodzi o korektę JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r.;

- co zmieni się w Kodeksie karnym skarbowym i jakie ma to praktyczne skutki.