Rok 2020 nie przyniesie nam rewolucyjnych zmian w ustawie o rachunkowości, skutkujących koniecznością modyfikacji w polityce rachunkowości. Warto jednak przeanalizować stosowanie lub rezygnację z uproszczeń w jednostce.
W 2020 r. zmiany w zakresie prawa bilansowego są niewielkie, warto więc np. przeanalizować stosowanie lub rezygnację z uproszczeń. Skorzystaj ze wskazówek eksperta i zobacz, co zmienić w polityce rachunkowości?
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
- co zmienia się w rachunkowości w 2020 roku;
- na jakie uproszczenia warto zwrócić uwagę;
- jak ująć zmianę polityki rachunkowości wynikającą z wdrożenia KSR.
W 2020 r. zmiany w zakresie prawa bilansowego są niewielkie, jest zatem czas, aby pomyśleć o zmianach wewnętrznych, które pozwolą na wierniejsze odzwierciedlenie tego, co dzieje się w podmiocie. Zmiany w zakresie polityki rachunkowości mają obowiązywać od początku roku obrotowego niezależnie od momentu, w którym zostanie podjęta decyzja o ich wprowadzeniu. Przełom roku zatem to najwyższy czas, aby rozważyć wprowadzenie nowych rozwiązań poprzedzonych m.in. analizą opłacalności stosowania lub rezygnacji z uproszczeń.
W dokumentacji polityki rachunkowości należy wprowadzić przede wszystkim zmiany, które wynikają z przepisów prawa. Warto zastanowić się nad uaktualnieniem polityki w związku z dotychczasowymi zmianami prawa – jeśli dotychczas nie było takiej potrzeby.
Od początku roku podatnicy mogą wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości. Najczęściej dotyczą one metod wyceny aktywów i pasywów, sposobu ustalania wyniku finansowego oraz prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym.
Po zaakceptowaniu polityki rachunkowości przez wójta staje się ona aktem wewnętrznym, którego postanowienia mają moc obowiązującą. Jednostka musi prowadzić rachunkowość zgodnie z jej postanowieniami.
Jeżeli jednostka sektora publicznego przyjęła określone, wewnętrzne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i są one zgodne z przepisami ustawowymi – stają się one obowiązujące. Jednostka nie może stosować ich wybiórczo - stwierdziła wrocławska RIO.
Zmiany w polityce rachunkowości należy stosować od początku roku obrotowego. Najczęściej dotyczą one metod wyceny aktywów i pasywów, sposobu ustalania wyniku finansowego oraz sposobu prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym, mogą być także spowodowane zmiana przepisów.
Co roku warto zastanowić się nad tym jakie zmiany w polityce rachunkowości trzeba ująć w związku z początkiem nowego rok. Najczęściej dotyczą one metod wyceny aktywów i pasywów, sposobu ustalania wyniku finansowego oraz sposobu prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym. Zobacz, jakie zmiany w polityce rachunkowości warto wprowadzić u Twojego klienta.
Zasady określone w polityce rachunkowości mogą być zmienione przez kierownika jednostki w drodze decyzji. Nowe regulacje stosuje się od początku roku obrotowego. Warto zastanowić się nad nimi już dziś!
Do sprawozdań finansowych za 2016 rok będą miały zastosowanie przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Firmy muszą więc wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości, które będą dostosowywały ją do nowych regulacji.
Do sprawozdań finansowych za 2016 r. będą miały zastosowanie przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 23 września 2015 r. Oznacza to konieczność wprowadzenia zmian w polityce rachunkowości, które będą dostosowywały ją do nowych regulacji prawnych.
Do sprawozdań finansowych za 2016 rok będą miały zastosowanie przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości. A to oznacza, że trzeba wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości, które będą dostosowywały ją do nowych regulacji. Co trzeba zmienić w polityce rachunkowości? Sprawdź komentarz eksperta i przykłady zapisów.
Zakres zmian w polityce rachunkowości będzie zależeć od tego, czy jednostka będzie spełniała kryteria przewidziane dla tzw. małych jednostek i czy kierownik jednostki zdecyduje się na zastosowanie uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości.
Okoliczności uprawniające do modyfikacji polityki rachunkowości są możliwe tylko wówczas, gdy wymagają tego postanowienia standardu lub gdy zmiana doprowadzi do zwiększenia wiarygodności i przydatności informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek dotyczących ujęcia w księgach wierzyciela korekty VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi. Ewidencja korekty VAT należnego będzie zatem zależała od reguł przyjętych w polityce rachunkowości danej jednostki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip