PCC-1 (5) - Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają, na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 w zw. z ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa PCC), czynności prawne mające za cel zmianę umowy spółki, polegające na przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę jawną. Takie stanowisko zajął NSA (7) w uchwale z 15 maja 2017 r. (sygn. II FPS 1/17).
Interpretacja ogólna ministra finansów potwierdziła, że spółka komandytowo-akcyjna powinna być traktowana w podatku od czynności cywilnoprawnych, jak spółka kapitałowa. Poznaj szczegóły.
Do celów podatku od czynności cywilnoprawnych, spółka komandytowo-akcyjna jest traktowana jak spółka kapitałowa – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej nr PL-LM.831.22.2015 i zaleca organom podatkowym, aby odstąpiły od sporów z podatnikami w tym zakresie.
Spółki komandytowo-akcyjne, które przy działaniach restrukturyzacyjnych zapłaciły podatek od czynności cywilnoprawnych, mogą ubiegać się o zwrot daniny. Ze złożeniem wniosków trzeba się pospieszyć.
W wyroku z 22 kwietnia br. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że polska spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów dyrektywy Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Jest tak mimo tego, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, jest uznawana za spółkę osobową, a nie kapitałową.
W Dzienniku Ustaw z 7 maja 2015 r. pod pozycją 626 opublikowano tekst jednolity ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Polska spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową w rozumieniu dyrektywy Rady 2008/7/WE. A to oznacza, że powinna być tak traktowana na gruncie ustawy o PCC.
Resort finansów zmienił wzory deklaracji podatkowej w podatku od spadków i darowizn oraz deklaracji podatku od czynności cywilnoprawnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip