Upewnij się, czy prawidłowo rozliczasz urlopy wypoczynkowe. Pamiętaj o nowych wskaźnikach obowiązujących w 2024 roku. Skorzystaj z przykładów, aby bez kłopotu naliczać urlopy wypoczynkowe.
W firmie zatrudniono dwóch nowych pracowników. Dla każdego z nich była to pierwsza praca. Jeden został zatrudniony 1 lipca, drugi 15 lipca. Pierwszy pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 31 lipca, 31 sierpnia, 30 września, 31 października, 30 listopada oraz 31 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje sześć miesięcy, a jego urlop wyniesie 6/12. Drugi pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 14 sierpnia, 14 września, 14 października, 14 listopada oraz 14 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje pięć miesięcy, a jego urlop wyniesie 5/12. Za niepełną część grudnia, przypadającą po 14, pracownik ten nie nabędzie prawa do urlopu.
Sytuacja pierwszego zatrudnienia i prawa do urlopów cząstkowych ma też zastosowanie do pracownika zatrudnionego u różnych pracodawców w pierwszym roku zatrudnienia. Jednak w tym przypadku ustalenie terminu, który został przedstawiony w powyższym przykładzie, może być niemożliwe. W takim przypadku za miesiąc należy przyjąć okres 30 dni.
Dzięki informacjom zawartym w artykule upewnisz się m.in.:
W świetle ustawy o rachunkowości rezerwy na niewykorzystane urlopy stanowią rozliczenia międzyokresowe bierne. Ma to kluczowe znaczenie przy właściwym zarządzaniu kosztami jednostki. Jak prawidłowo ujmować rezerwy na niewykorzystane urlopy w księgach rachunkowych, kiedy można odstąpić od ich tworzenia, aby zapewnić zgodność z ustawą o rachunkowości?
Czy w planie urlopów wypoczynkowych na dany rok poza urlopem bieżącym należy również uwzględniać zaległy urlop pracownika? Poznaj stanowisko resortu pracy w tej kwestii.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Jest to więc urlop nabywany z dołu. Zazwyczaj na początku pracy zawodowej bazowy wymiar urlopu wynosi 20 dni. Za jeden miesiąc pracy przysługuje więc 1,66 dnia urlopu, bez zaokrąglania do pełnego dnia w górę: 1/12 x 20 dni, co w przeliczeniu daje 13 godzin i 17 minut. Jak prawidłowo udzielać urlopów w 2018 roku? Przeczytaj tekst i upewnij się, że postępujesz prawidłowo.
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Jest przywilejem niezbywalnym, ściśle związanym ze stosunkiem pracy i pokrewnymi, co oznacza, że tylko osoba z zawartą z pracodawcą umową o pracę, powołania, wyboru, mianowania może liczyć na płatny odpoczynek.
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Lead bezpłatny
Firma, która nie udziela pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego popełnia wykroczenie przeciwko prawom osób zatrudnionych. Uwaga! Za to grozi kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Jest sposób na to, aby uchronić się przed sankcjami ze strony inspekcji pracy. Wystarczy tylko dopilnować terminu określonego dla udzielenia urlopów zaległych, aby ich nie kumulować, a tym samym nie pozbawiać zatrudnionych prawa do odpoczynku.
Plan urlopów wypoczynkowych ustala pracodawca, który bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Tutaj znajdziesz przykładowy plan urlopów.
Pytanie: Do tej pory tworzyliśmy plan urlopów. Chcielibyśmy zwolnić się z tego obowiązku i udzielać urlop za porozumieniem z pracownikami. Czy powinniśmy utworzyć odpowiedni zapis w regulaminie pracy, ajeżeli tak, jak powinien brzmieć taki zapis? Na czym może polegać takie porozumienie z pracownikami, proszę o podanie przykładu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip