Zakup motoroweru na firmę uprawnia do pełnego odliczenia VAT, o ile nabywca wykonuje czynności opodatkowane. Reguły te nie zmieniły się także po 1 kwietnia 2014 roku, gdyż motorower nie jest pojazdem samochodowym.
Przedsiębiorcy użytkujący w prowadzonej działalności samochody osobowe odliczają cały VAT tylko wtedy, gdy wykorzystują te pojazdy wyłącznie do działalności opodatkowanej. Nawet jednokrotne użycie pojazdu do celów prywatnych może oznaczać utratę prawa do pełnego odliczenia.
Znowelizowana z dniem dzisiejszym ustawa o VAT obniżyła limit możliwego do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie lub leasingu samochodu osobowego z 60% na 50%. Uchyliła jednak również limit kwotowy odliczenia, wynoszący do końca marca 2014 roku 6.000 zł. Zyskują na tym przede wszystkim podatnicy kupujący droższe pojazdy.
Od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wykorzystywanych zarówno w działalności gospodarczej, jak i na użytek prywatny podatnik odliczy 50% podatku od wydatków na paliwo, czy innych opłat eksploatacyjnych. Pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej. Wczoraj rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT.
W przypadku wynajmowania przez co najmniej 6 miesięcy leasingowanego samochodu spółka ma prawo odliczyć cały podatek naliczony od opłat i rat leasingowych. Po tym okresie obowiązują ograniczenia w odliczeniu VAT.
Zagadnienie sporne
Spółka chciała wziąć w leasing lub kupić na potrzeby prowadzonej firmy samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Po podpisaniu umowy leasingu lub zakupie firma zamierza oddać auto w odpłatne używanie na podstawie umowy dzierżawy zawartej na 12 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. Za dzierżawę spółka będzie pobierać opłaty i wystawi faktury. Pojazd będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i nie będzie przeznaczony na cele osobiste. Jednak spółka nie wyklucza, że po upływie okresu obowiązywania umowy zaprzestanie dzierżawienia samochodu i przeznaczy go do własnej działalności. Podatnik nie był pewny, jak w tym przypadku może odliczyć VAT. Twierdził, że przysługuję mu pełne odliczenie podatku, z czym nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.
Stanowisko sądu
Jeżeli samochód w okresie leasingu przestanie być dzierżawiony bądź wynajmowany, należy powrócić do ograniczenia w odliczeniu VAT, licząc łącznie od początku trwania okresu leasingu.
Pytanie do eksperta: Sąd orzekł, że po zakończeniu wynajmowania leasingowanego samochodu przedsiębiorca nie ma już prawa do odliczenia 100% VAT. Czy to samo dotyczy sytuacji, gdyby podatnik kupił samochód na wynajem?
Poznaj komentarz eksperta.
Czy zakup motoroweru na firmę uprawnia do pełnego odliczenia VAT? Sprawdź.
Przedsiębiorcy uzyskają pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie (leasingu) pojazdu, wykorzystywanego wyłącznie do działalności opodatkowanej. Dla tego typu pojazdów bez znaczenia pozostanie ich masa całkowita. Nowe reguły odliczania VAT od aut przewiduje najnowszy projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Unia Europejska dała Polsce zielone światło na wprowadzenie dalszych ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów, paliwa do ich napędu oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Projektowana ustawa wprowadza ograniczenia w odliczaniu podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nie przekraczającej 3,5 tony. Dotyczy to jednak tylko samochodów przeznaczonych do użytku "mieszanego", tj. wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak też do potrzeb prywatnych (np. dojazd do pracy, używanie w weekendy itp.).
Jeśli spółka użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu, to gdy będzie on wynajmowany przez co najmniej 6 miesięcy, za okres, w którym będzie wynajmowany - spółka może odliczyć cały podatek naliczony od opłat i rat leasingowych. Natomiast po tym okresie będą obowiązywały ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego i podatek będzie mógł być odliczony w wysokości 60% kwoty na fakturze nie więcej jednak niż 6.000 zł., licząc łącznie od początku trwania leasingu – wyjaśnił WSA w Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 950/13).
Zarejestrowanemu w Polsce oddziałowi zagranicznej jednostki macierzystej z siedzibą na Słowacji, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych w kraju towarów, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki-matki - uznał WSA w Krakowie z 14 listopada 2013 r.
Przedsiębiorca, który do prowadzonego biznesu polegającego na ochronie osób i mienia wykorzystuje bankowóz, ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w pełnej wysokości.
WSA w Warszawie uznał, że zastosowanie bankowozu w prowadzonej przez podatnika działalności polegającej na ochronie osób i mienia pokrywa się z działalnością ochrony wartości pieniężnych ich przechowywania i transportowania, do których należy wykorzystywać bankowozy.
Związek Dealerów Samochodów wystosował pismo do Komisji Europejskiej, w którym nie zgadza się z przesłanym przez polski rząd wnioskiem o derogację dotyczącą VAT w rozliczeniach pojazdów.
W ocenie Związku Dealerów Samochodów przedsiębiorcy powinni mieć prawo do odliczenia VAT zawartego w cenie pojazdu wobec wszystkich aut (bez względu na ich rodzaj), które są zarejestrowane na firmę. Zgoda na ograniczenie odliczenia podatku od aut spowoduje zachwianie podstawowej zasady neutralności VAT obowiązującej w dyrektywie unijnej.
Podatnicy, którzy zajmują się sprzedażą samochodów, mają prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości od samochodów, które służą tymczasowo do celów demonstracyjnych. Wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 21 czerwca 2013 r.
Minister finansów zakończył wieloletnie spory dotyczące prawa do odliczenia VAT od samochód wykorzystywanych przez salony samochodowe do jazd próbnych.
Rozliczenia pomiędzy zarejestrowanym w Polsce oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy a jego jednostką macierzystą, mogą być kwalifikowane jako czynności podlegające VAT i w związku z tym, mogą podlegać odliczeniu - orzekł NSA.
Sprawa dotyczyła spółki zarejestrowanej w Polsce, jako podatnik VAT, czynnym oddziałem firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii (jednostka macierzysta), będącej konstruktorem i producentem silników wysokoprężnych i agregatów prądotwórczych. Pytanie do eksperta: Jakie znaczenie dla optymalizacji podatkowej ma wydany przez NSA wyrok z 26 lutego 2013 r.? Wyrok komentuje Tomasz Hatylak doradca podatkowy z kancelarii Squire Sanders Święcki Krześniak - pełnomocnik oddziału spółki, która była stroną w przedstawionej sprawie
W przypadku nabycia, wyleasingowania lub wynajmu pojazdu, oznaczonego w dowodzie rejestracyjnym jako pojazd specjalny - bankowóz, można odliczyć podatek od towarów i usług w pełnej wysokości - orzekł WSA w Warszawie wyroku z 22 lutego 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip