Opodatkowanie PCC jest często marginalizowane przez podatników, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że dana czynność w ogóle podlega opodatkowaniu. W szczególności podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, będący jednocześnie czynnymi podatnikami VAT, dokonując transakcji z osobami fizycznymi albo podmiotami zwolnionymi z VAT, powinni rozważyć skutki dokonanej transakcji na gruncie PCC.
W przypadku gdy wspólnik spółki osobowej udziela spółce pożyczki, opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnej jest niezależne od kwalifikacji pożyczki do celów podatku od towarów i usług.
Informacja o wysokości podatku należnego poszczególnym gminom
Podatnik kupił lokal w celu prowadzenia biura. Osobą sprzedającą była osoba fizyczna. W tym celu podpisał umowę notarialną i otrzymał fakturę VAT od notariusza. W opłatach dodatkowych jest pozycja: PCC. Czy ten podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi koszt, który może umieścić w PKPiR, który pomniejszył jego dochód? Zakup odbył się w 2019 r.
Wymiana udziałów pomiędzy spółką kapitałową oraz udziałowcami, tj. podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego w formie udziałów w spółce kapitałowej, w wyniku której uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej, pozostaje neutralna na gruncie PCC.
Interpretacja ogólna ministra finansów potwierdziła, że spółka komandytowo-akcyjna powinna być traktowana w podatku od czynności cywilnoprawnych, jak spółka kapitałowa. Poznaj szczegóły.
Do celów podatku od czynności cywilnoprawnych, spółka komandytowo-akcyjna jest traktowana jak spółka kapitałowa – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej nr PL-LM.831.22.2015 i zaleca organom podatkowym, aby odstąpiły od sporów z podatnikami w tym zakresie.
Jeżeli w wyniku przejęcia nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, to planowane połączenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2015 r., nr IBPB-2-1/4514-230/15/DP.
W Dzienniku Ustaw z 7 maja 2015 r. pod pozycją 626 opublikowano tekst jednolity ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ministerstwo finansów zaprezentowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmianie ulegną wzory deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A.
Obecnie podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie mają możliwości składania przez Internet deklaracji PCC-3/A. Chodzi tu o informację o pozostałych podatnikach. W ten sposób można złożyć jedynie deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip