Zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u pracodawcy obowiązuje także organy Państwowej Inspekcji Pracy. PIP nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy – orzekł WSA w Gliwicach. Poznaj szczegóły sprawy i sprawdź komentarz eksperta.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działań na 2021 rok. Z przedstawionej przez tę instytucję informacji wynika, że w przyszłym roku inspektorzy PIP mają przeprowadzić u pracodawców 52.000 kontroli. Zobacz, czy może to dotyczyć również Twojej firmy.
W związku z wejściem w życie na początku września br. nowych regulacji dotyczących delegowania pracowników, Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na obowiązki pracodawców w tym zakresie, również względem wspomnianej instytucji.
W 2019 roku inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 73.000 kontroli, z których 40% stanowiły kontrole podjęte w związku ze skargami kierowanymi do Państwowej Inspekcji Pracy. Ich tematyka obejmowała kluczowe dla zatrudnionych obszary, takie jak: wynagrodzenie za pracę, stosunek pracy, czas pracy, legalność i bezpieczeństwo pracy.
Główny Inspektor Pracy zdecydował, że od 22 czerwca 2020 r. inspektorzy pracy przystępują do wykonywania powierzonych zadań w pełnym zakresie. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą przy zastosowaniu procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem COVID19.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19, Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zamieściła na swojej stronie internetowej wskazówki na temat zasad organizowania takiej pracy.
Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca do pracy z pobytu w kraju objętym działaniem koronawirusa, czy szef ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z regionu objętego koronawirusem? – poznaj odpowiedzi na te inne pytania przygotowane przez PIP.
Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła kolejny numer telefonu, pod którym pracownicy z Ukrainy mogą uzyskać informacje i porady dotyczące warunków zatrudnienia na terytorium Polski. Specjaliści udzielają wyjaśnień w języku ukraińskim.
Poza firmami prywatnymi i podmiotami publicznymi, również organizacje pozarządowe zatrudniające pracowników mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Postępowanie kontrolne ma na celu sprawdzenie przestrzegania prawa pracy, w tym BHP, oraz legalności zatrudnienia. Nieprzestrzeganie przepisów może narazić organizację na wysokie kary finansowe. Dowiedz się więcej na ten temat.
W przyszłym roku PIP planuje baczniej przyjrzeć zawieraniu umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy spełnione są warunki właściwe dla umowy o pracę. Kontrolerzy sprawdzą też, czy przestrzegane są przepisy dotyczące nawiązywania i rozwiązywania umów terminowych.
Pytanie: Sklep spożywczo-przemysłowy posiada kilka oddziałów. Z dniem 1 lipca br. likwiduje jeden z nich. Czy należy o tym informować powiatowy urząd pracy? Jeżeli tak, to na jakim formularzu? Czy należy informować o tym sanepid? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip