Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Przedsiębiorca podjął decyzję o wypłacie pracownikom wyrównania wynagrodzenia. Świadczenie to jest wypłacane w celu zniwelowania straty finansowej poniesionej w związku z nieobecnością spowodowaną absencją chorobową. Czy wyrównanie wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności powinno wchodzić do podstawy składek społecznych i zdrowotnych.
Firma kupiła w korzystnej cenie karty sportowe dla pracowników. Część opłaty za kartę sfinansuje, a pozostałą część pokryją pracownicy. Czy wobec tego pracownicy uzyskają przychód oskładkowany? Jakie warunki muszą być spełnione, aby część finansowana przez pracodawcę była wolna od składek ZUS? Dowiedz się, dzięki temu będziesz wiedział jak postąpić w takiej sytuacji.
Rozliczana przez Ciebie Spółka zobowiązała wspólników do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Świadczenia te mają polegać na wykonywaniu na rzecz osób trzecich czynności szkoleniowych, doradczych i konsultacyjnych. Na wykonywane czynności spółka nie będzie zawierała ze wspólnikami żadnych dodatkowych umów, gdyż są one zapisane w umowie spółki. Czy wynagrodzenie za wykonane czynności powinno być oskładkowane? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS, aby wiedzieć jak prawidłowo postępować.
Załóżmy, że Twoja firma pokrywa Prezesowi Zarządu powołanemu do wykonywania zadań na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania koszty szkolenia oraz koszty studiów podyplomowych. Czy musisz je uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Dowiedz się, jakie jest zdanie ZUS na ten temat, aby bezbłędnie rozliczyć świadczenie.
Świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, w szczególności w krajach UE, jest przychodem pracowniczym i stanowi podstawę wymiaru składek ZUS, wobec braku podstaw do wyłączenia z oskładkowania
Nieodprowadzanie składek na ZUS z tytułu umów cywilnoprawnych dotyczących wygłoszenia wykładów zwartych z pracownikiem naukowym uczelni jest błędem. Wynagrodzenie z tytułu takiej umowy powinno być oskładkowane i nie ma w tym wypadku znaczenia, czy jest to umowa o dzieło czy zlecenie i czy dotyczy przeniesienia praw autorskich do utworu naukowego. Takie stanowisko prezentuje ZUS oraz Sąd Najwyższy w najnowszym wyroku. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip