Rzetelne i szybkie działanie organów państw członkowskich przy powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych - zakłada podpisana przez prezydenta ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych.
Wymiana informacji o zobowiązanych do płacenia podatków, powiadamianie o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych zakłada przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych.
Ostateczne decyzje organów podatkowych mogą być weryfikowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie można uznać, że protokół pokontrolny jest sfałszowany, tylko na podstawie tego, że podatnik inaczej ocenia dowody przeprowadzone w postępowaniu.
Sfałszowany dowód, powinien być stwierdzony orzeczeniem sądu. Może to być wyrok sądu skazujący np. świadka za fałszywe zeznania – orzekł WSA w Olsztynie w wyroku o sygn. akt I SA/Ol 47/13.
Organy podatkowe lub celne będą musiały wcześniej zawiadomić podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia – zakłada senacki projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, ustawy Kodeks karny skarbowy oraz ustawy Prawo celne, którym zajmuje się Sejm.
Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. Trybunał zakwestionował wówczas przepis, który zawiesza termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karno-skarbowego, o czym podatnik nie jest informowany do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.
Przepis wyłączający możliwość ustalenia zryczałtowanego podatku od przychodów nieujawnionych z uwagi na upływ czasu - sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali za niezgodny z konstytucją. Oznacza to większe pole manewru dla organów podatkowych.
W dniu 18 lipca Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją możliwość nakładania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych według stawki 75% od przychodów nieujawnionych albo nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.
Sprawdź też:
Planowana nowelizacja Ordynacji podatkowej ma zwiększyć uprawnienia organów podatkowych o wydawanie decyzji w sprawie określenia dochodu lub przychodu, jeśli w toku prowadzonego postępowania stwierdzą one, że podatnik osiągnął dochód lub przychód w wysokości niepodlegającej opodatkowaniu.
Obecnie jeśli w ich trakcie organ stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego. Planowane jest poszerzenie uprawnień organów podatkowych w zakresie prowadzonych postępowań.
Wszczęcie postępowania karnego przed postawieniem zarzutów danej osobie, będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego, pod warunkiem że dłużnik zostanie poinformowany o ich wszczęciu. Takie zmiany zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne, którym Sejm zajmował się na 41 posiedzeniu.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne, który wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją przepis Ordynacji podatkowej zawieszający termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karnoskarbowego, o czym podatnik nie jest informowany do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.
Możliwość przechowywania kopii faktur papierowych w formie elektronicznej stanowiłoby istotne ułatwienie dla podatników wystawiających duże ilości faktur. Czy jest to dopuszczalne? Sprawdź, jak w kwestii tej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 listopada 2009 r. (sygn. I FSK 1169/08, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/). Poznaj komentarz naszego eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip