Jest nowe rozporządzenie w sprawie JPK_CIT, określające dodatkowe dane, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu organom podatkowym. Zobacz, jakie dane trzeba będzie podać w JPK_CIT i kiedy po raz pierwszy złożysz księgi w strukturze logicznej.
W Ministerstwie Finansów trwają konsultacje podatkowe projektu objaśnień podatkowych w zakresie ulgi na ekspansję. Mają się one przyczynić do właściwego sposobu rozumienia przepisów obowiązujących w tym zakresie, wobec trudności z ukształtowaniem się utrwalonej praktyki organów podatkowych oraz sądów administracyjnych względem niektórych warunków stosowania przedmiotowej ulgi.
W polskim systemie prawnym prawo bilansowe funkcjonuje obok prawa podatkowego. Są to niezależne od siebie gałęzie prawa, które przynajmniej nie powinny na siebie wywierać wpływu. W prawie bilansowym rządzi zasada memoriału oraz zasada współmierności przychodów i kosztów. Wynika z tego, że w księgach rachunkowych danego roku obrotowego powinny zostać uregulowane wszelkie osiągnięte przychody oraz koszty tych przychodów, odnoszące się do danego roku podatkowego. A termin zapłaty nie ma na to wpływu.
Zmiany w przepisach zmieniły wręcz rewolucyjnie środowisko pracy księgowych. W ostatnich dwóch latach tych zmian było tak dużo, iż obieg dokumentów i deklaracji przedsiębiorcy z fiskusem prawie całkowicie bazuje na formie elektronicznego przekazu. Sprawdź, o czym trzeba w związku z tym pamiętać w codziennej pracy.
Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe mogą żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej przekazania całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w formie JPK. W praktyce pojawia się wiele pytań. Na jedno z nich rozwiązanie znajdziesz w tekście.
Jeżeli w imprezie firmowej biorą udział pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to sumy wydane na organizację takiego wydarzenia można zaliczyć do kosztów podatkowych. A co jeśli zaproszonymi gośćmi są też osoby, z którymi zawarto umowy zlecenia oraz podwykonawcy?
Od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie urzędów skarbowych całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci plików JPK. Za jaki okres mają być przekazywane dane? Mamy wyjaśnienie Ministerstwa Finansów.
Od 1 marca 2017 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, czyli KAS. Sprawdź jakie konsekwencje dla przedsiębiorców będzie miała reforma administracji skarbowej i podatkowej.
Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika obowiązuje już od roku. Jak wynika z wyliczeń Grant Thornton w ubiegłym roku podatnicy w 262 przypadkach wnioskowali o zastosowanie klauzuli. Czy organy podatkowe stosowały klauzulę „in dubio pro tributario”? Zapoznaj się z raportem Grant Thornton.
Od dzisiaj wchodzi w życie reforma administracji skarbowej i zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, czyli KAS. Oprócz wejścia w życia samej ustawy o KAS nowelizacjami zostanie objętych wiele ustaw, wśród których warto zwrócić uwagę na Ordynację podatkową.
Przewlekłość postępowania kontrolnego jest szczególnie dolegliwa dla podatnika. Zbyt długo trwające postępowania może doprowadzić podmiot prowadzący działalność gospodarczą do upadłości zwłaszcza, gdy wiąże się to z przedłużeniem terminu zwrotu podatku od towarów i usług – stwierdził NSA.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, wobec którego zostało wszczęte postępowanie kontrolne dotyczące zasadności zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Zwrot dotyczył bowiem, wielomilionowej kwoty. Kontrola była wielokrotnie przedłużana. Za każdym razem tłumaczono, że konieczne jest wyjaśnienie istotnych okoliczności dla wyniku sprawy i zebrania kolejnych dowodów.
Od 11 maja podatnicy mogą korespondować z urzędem skarbowym w formie elektronicznej. Warunkiem otrzymywania pism w tej formie jest złożenie wniosku o taki sposób komunikacji lub wyrażenie na nią zgody.
Opłat związanych z podnoszeniem wiedzy, które doradca podatkowy, czy radca prawny poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii, nie można zaliczyć do kosztów podatkowych – uważają organy podatkowe. Sądy bywają nieco bardziej przychylne.
Przyszli radcowie prawni, adwokaci, czy doradcy podatkowi, zanim zdobędą niezbędne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu , muszą odbyć aplikację. Co wiąże się z określonym wydatkami. Trzeba też zapłacić składki na samorząd zawodowy, wnieść opłatę egzaminacyjna (np. 900 zł za egzamin na doradcę podatkowego). Kłopot w tym, że organy podatkowe mają różne zdanie odnośnie tego, czy wydatki związane z podnoszeniem wiedzy zawodowej można później zaliczyć do kosztów podatkowych prowadzonej kancelarii.
Urzędy skarbowe mogą pozyskiwać wyjaśnienia od partnerów biznesowych podatnika w zakresie transakcji objętych kontrolą – wynika z postanowienia NSA.
Prokurator Generalny poprosił NSA o wydanie uchwały dotyczącej tego, czy wyjaśnienia składane przez podatników objętych kontrolą krzyżową mogą być wykorzystywane jako materiał dowodowy.Sąd wyjaśnił, że chociaż organy w trakcie kontroli nie mają prawa do przesłuchania kontrahentów w charakterze świadka, to mogą umieszczać w protokole wypowiedzi, które dotyczą sposobu dokumentowania kontrolowanych transakcji. Jednak zdaniem sądu nie będą dowodem z przesłuchania świadka.
Jak zauważa Jakub Rychlik, doradca podatkowy – złożenie wyjaśnień jest jedynie uprawnieniem kontrahenta podatnika, a nie jego obowiązkiem i powinno ograniczać się wyłącznie do kwestii składanych dokumentów.
Rzetelne i szybkie działanie organów państw członkowskich przy powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych - zakłada ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip