Podatek odroczony wykazywany jest jako obciążenie w rachunku zysków i strat (lub odpowiednio według MSSF w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jeśli spółka nie prezentuje odrębnego rachunku zysków i strat). Jeżeli jednak dana transakcja lub zdarzenie są ujmowane w kapitale własnym, wtedy także podatek odroczony ujmowany jest bezpośrednio w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
Te podmioty, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu biegłego rewidenta mogą zrezygnować z wyliczenia i prezentacji odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniu finansowym.
Stosujemy regulacje MSSF. Działalność prowadzimy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Korzystanie z ulgi w podatku dochodowym rozpoczynamy w 2012r. Pod datą 31 grudnia 2011 r. zostały utworzone aktywa na podatek odroczony (przez audytora) na kwotę do odliczenia na poszczególne następne lata, z podaniem ulgi w poszczególnych latach. Podatek odroczony zwiększył zysk netto, który został przeksięgowany na kapitał zapasowy po zatwierdzeniu bilansu. Wykorzystując ulgę w podatku z tytułu działalności w SSE w 2012 r. rozwiązujemy aktywa na podatek odroczony w ciężar wyniku. Jak należy postąpić na koniec 2012 r. oraz w ostatnim roku korzystania z ulgi w przypadku przekroczenia kwoty podanej przy naliczaniu podatku odroczonego oraz niewykorzystania kwoty podatku odroczonego. Czy różnicę powyższą należy zaksięgować czy w rachunek wyników czy bezpośrednio w kapitał zapasowy. Czy należy rozpatrywać każdy rok odrębnie czy różnica powstanie dopiero na końcu korzystania z ulgi? Jak zaksięgować ewentualną różnicę? Nadmieniam, że jest to kwota bardzo wysoka a w sytuacji obecnej (kryzys. itp. )zachodzi obawa, że nie wykorzystamy ulgi -naliczonego aktywu na podatek odroczony.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują zagadnienia podatku odroczonego w sposób wystarczający. Zwróć uwagę na rozwiązania zawarte w KSR 2 i MSR 12.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip