Jeśli umowa zlecenie stanowi dla zleceniobiorcy – obywatela Korei Południowej – jedyne źródło dochodu z pracy, obowiązkowe jest zgłoszenie go do ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz opłacanie wszystkich składek na te ubezpieczenia.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Specustawa w sprawie pomocy obywatelom z Ukrainy zawiera rozwiązania, które zapewniają legalny pobyt obywatelom Ukrainy i łatwiejszy dostęp do rynku pracy. Jak krok po kroku zatrudnić obywatela Ukrainy? Wyjaśniamy podczas najnowszego szkolenia online.
Szkolenie prowadzi:
Iwona Kusio-Szalak
radca prawny, autorka licznych artykułów, doświadczony szkoleniowiec, prowadzi własną kancelarię
Polecamy w Portalu FK:
Jak opodatkować wynagrodzenia Ukraińców pracujących w Polsce
Ulga dla klasy średniej dla Ukraińca zatrudnionego w Polsce – czy przysługuje
Specustawa: wyjaśniamy, jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy
Podczas szkolenia online ekspert wyjaśni:
Specustawa regulująca zasady pobytu obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed wojną już obowiązuje. Przedstawiamy najważniejsze uregulowania dotyczące zatrudnienia uchodźców z Ukrainy, jakie przewiduje specustawa.
Uchwalona 9 marca 2022 r. ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawa) ma kompleksowo uregulować kwestię pobytu, ale także zatrudnienia osób z tego kraju uciekających przed wojną.
Prawo pobytu – na 18 miesięcy
Okres legalnego pobytu w Polsce został ustalony na 18 miesięcy, liczonych od 24 lutego 2022 r. Przyjazd jednak musi nastąpić w okresie od 24 lutego br. (czyli od daty wybuchu wojny z Rosją) do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Data końcowa nie musi być jednak tożsama z zakończeniem działań wojennych, gdyż zastrzeżono prawo rządu do ustalenia takiej daty z uwzględnieniem np. liczby cudzoziemców napływających na terytorium RP, sytuację ludności cywilnej, perspektywy zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy, ale też względy obronności, bezpieczeństwa państwa oraz względy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (art. 2 ust. 4 specustawy).
Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy już uchwalona
Każdy obywatel Ukrainy będzie miał prawo pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, jeżeli przekroczył legalnie granicę RP po wybuchu wojny. Ponieważ zgodnie ze specustawą (art. 2 ust. 1) termin liczony jest od 24 lutego br., prawo pobytu przysługuje do 24 sierpnia 2023 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy na podstawie specustawy;
- jakich formalności trzeba dopełnić, aby legalnie zatrudnić uchodźców z Ukrainy;
- czy konieczne jest uzyskiwanie zezwolenia na pracę;
- czy trzeba zgłosić oświadczenia o powierzeniu pracy.
Będziesz mieć też dostęp do dokumentów związanych z zatrudnieniem - w języku ukraińskim:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.