Przy rozstrzyganiu, czy usługi są zaliczane do usług związanych z nieruchomościami, nie w każdym przypadku okolicznością decydującą jest to, czy wykonywane prace dotyczą elementów instalowanych na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany tego budynku lub konstrukcji. Dotyczy to między innymi specjalistycznych systemów i instalacji, które mogą być uznane ze integralną (niezbędną) część budynku lub konstrukcji.
Pytanie: Przedsiębiorca wykonuje działalność w pomieszczeniach będących częścią budynku, którego jest właścicielem razem ze swoją małżonką. Faktury za gaz dotyczące całego budynku wystawiane są na małżonkę przedsiębiorcy. Posiadają oni wspólność majątkową, jednak przedsiębiorca rozlicza się podatkiem liniowym – tym samym brak wspólnego rozliczenia. Czy w takim przypadku możliwe jest ujęcie w koszty faktury za gaz w części dotyczącej pomieszczeń, w których wykonywana jest działalność gospodarcza? Czy jednak możliwe byłoby to jedynie, gdy faktury wystawiane byłyby bezpośrednio na przedsiębiorcę i zawierały jego NIP lub ewentualnie na osobę fizyczną, ale przedsiębiorcę zamiast jego małżonki?
Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa, jak również uproszczenie związanych z tym procedur.
Z perspektywy wielu osób zakup nieruchomości to jedno z największych wyzwań finansowych, zwłaszcza jeżeli wiąże się to także z zaciągnięciem kredytu. Zły wybór domu, mieszkania czy działki może przy tym wiązać się z poważnymi problemami, nieograniczającymi się wyłącznie do kwestii czysto ekonomicznych. Przed transakcją należy wobec tego uzyskać wyczerpujące informacje o przedmiocie umowy. Wielu danych jest w stanie dostarczyć numer księgi wieczystej. Warto dowiedzieć się, czym jest oraz w jaki sposób można go uzyskać.
Organ podatkowy wypowiedział się w kwestii skutków podatkowych związanych ze zbyciem nieruchomości nabytej w spadku, w sytuacji gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od nabycia. Sprawdź komentarz eksperta.
Grunty, budynki i budowle stanowiące majątek prywatny przedsiębiorcy nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.
W wyniku nowelizacji ustaw o podatku dochodowym, przedsiębiorcy nie zapłacą w najbliższym czasie podatku od przychodów z budynków. Zwolnienie od tej daniny będzie obowiązywać do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.
Organ podatkowy wypowiedział się w kwestii skutków podatkowych związanych z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki osobowej do majątku prywatnego jej wspólnika. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź komentarz eksperta.
Osoba prywatna, która wynajmuje halę dla spółki i rozlicza się na zasadach ryczałtu kupiła mieszkanie nad morzem, w którym przeprowadziła remont i podpisała umowę najmu krótkoterminowego z turystami. Czy najem mieszkania należy zgłosić do urzędu? Najem hali został wcześniej zgłoszony. Czy jest możliwość rozliczania najmu hali na ryczałcie, a najmu mieszkania na zasadach ogólnych?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip