Niezachowanie ustawowych terminów, pominięcie sald zerowych czy nieodpowiednie kompensowanie niedoborów z nadwyżkami to tylko niektóre błędy, jakie mogą przytrafić się przy inwentaryzacji. Jak dobrze przygotować się do inwentaryzacji?
W artykule przeczytasz:
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce. Skorzystaj ze wskazówek eksperta, aby bez kłopotów przeprowadzić inwentaryzację tą metodą.
Inwentaryzację można rozpocząć już w ostatnim kwartale roku. Warto pamiętać, że nie wszystkie prace związane z inwentaryzacją muszą być przeprowadzone na 31 grudnia. Poznaj terminy i zaplanuj czynności inwentaryzacyjne tak, aby przebiegły sprawnie i bez kłopotów.
Samo przeprowadzanie spisów z natury, potwierdzanie sald czy zestawianie dokumentów w ramach weryfikacji zapisów w księgach rachunkowych powinno już być zakończone. Teraz ostatni moment na podjęcie decyzji o sposobie rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych i ujęciu ich w księgach 2019 roku. Sprawdź, jakie masz teraz obowiązki i jak dokonać prawidłowych rozliczeń.
Po przeczytaniu tekstu:
- będziesz wiedzieć Jak rozliczać różnice inwentaryzacyjne;
- sprawdzisz na przykładach sposoby rozliczeń
- poznasz sposoby księgowań
- upewnisz się, jakie skutki podatkowe wiążą się z rozliczaniem różnić inwentaryzacyjnych.
Niestaranna i powierzchowna weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych, nieujawnienie nadwyżek, czy też błędne ujmowanie różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych – to przykłady błędów związanych z rozliczaniem różnic inwentaryzacyjnych. Na co zwrócić uwagę, aby unikać takich nieprawidłowości?
Inwentaryzację metodą spisu z natury przeprowadza się co roku na dzień bilansowy. Ale są jednak pewne wyjątki. Na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację metodą spisu z natury?
Aby sprawnie przeprowadzić inwentaryzację, każda jednostka powinna opracować harmonogramczynności inwentaryzacyjnych. Sprawdź, o czym pamiętać, aby cały proces przebiegał sprawnie.
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Dzięki temu można skonfrontować stan wynikający z ksiąg ze stanem rzeczywistym, a wszystko po to, aby sporządzone sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelny i wiarygodny obraz sytuacji majątkowej, finansowej jednostki. Poznaj najważniejsze zasady związane z tą metodą inwentaryzacji.
Weryfikacja zapisów w księgach rachunkowych jest przewidziana dla wszystkich składników aktywów i pasywów, których nie można (z różnych powodów) zinwentaryzować metodą spisu z natury lub potwierdzenia salda.
Co do zasady inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego. Praktyka pokazuje jednak, że czynności inwentaryzacyjne nasilają się pomiędzy 1 października a 15 stycznia następnego roku. Warto zatem, abyś już teraz wiedział jak uniknąć błędów dokonując inwentaryzacji metodą spisu z natury.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip