Ogłoszono nowy tekst ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Tekst został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 501 i wszedł w życie 17 kwietnia 2025 roku.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1871). Na gruncie komentowanej ustawy ma ona charakter dostosowujący i związana jest z wejściem w życie przepisów wprowadzających nowe uprawnienie - uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków.
Ogłoszono nowy tekst jednolity t ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 2780 i wszedł w życie 27 grudnia 2023 roku.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją przepisów – Kodeksu pracy. Celem zmiany jest poprawa stabilności zatrudnienia, rozszerzenie dostępu do elastycznej organizacji pracy i jej czasu, wzmocnienie pozycji rodziców na rynku pracy i ułatwienie kobietom powrotu do pracy zarobkowej oraz równego dzielenia się obowiązkami rodzinnymi między obojgiem rodziców przez zwiększenie udziału ojców w wychowaniu dzieci.
12 lipca 2017 r. w załączniku do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 22 czerwca 2017 r. ogłoszony został tekst jednolity ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Sprawdź, jakie zmiany uwzględnia.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt. SK 16/06, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy nagroda przyznana pracownikom np. z okazji „Dnia Budowlanych” wchodzi do podstawy naliczenia wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Pytanie: Od 10 miesięcy zatrudniamy pracownika na umowę zlecenia z wynagrodzeniem miesięcznym 1.400 zł. Pracownik nie jest nigdzie zatrudniony. To jest jego jedyne zatrudnienie. Odprowadzamy za zleceniobiorcę wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne w tym ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie. Obecnie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy powinniśmy wypłacić mu zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego; proszę o przykłady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kobieta w ciąży może być na świadczeniu rehabilitacyjnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i opłacam składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Czy po urodzeniu dziecka otrzymam zasiłek macierzyński? Jakie należy złożyć dokumenty i kiedy? Czy pobierając zasiłek macierzyński, muszę płacić składki na ZUS z tytułu prowadzenia firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: W firmie jedna z pracownic jest w ciąży. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na 6 dni. Jakie składniki mam wziąć pod uwagę przy ustaleniu podstawy wymiaru jej wynagrodzenia za czas choroby? – pyta księgowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip