W przypadku wynajmowania przez co najmniej 6 miesięcy leasingowanego samochodu spółka ma prawo odliczyć cały podatek naliczony od opłat i rat leasingowych. Po tym okresie obowiązują ograniczenia w odliczeniu VAT.
Zagadnienie sporne
Spółka chciała wziąć w leasing lub kupić na potrzeby prowadzonej firmy samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Po podpisaniu umowy leasingu lub zakupie firma zamierza oddać auto w odpłatne używanie na podstawie umowy dzierżawy zawartej na 12 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. Za dzierżawę spółka będzie pobierać opłaty i wystawi faktury. Pojazd będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i nie będzie przeznaczony na cele osobiste. Jednak spółka nie wyklucza, że po upływie okresu obowiązywania umowy zaprzestanie dzierżawienia samochodu i przeznaczy go do własnej działalności. Podatnik nie był pewny, jak w tym przypadku może odliczyć VAT. Twierdził, że przysługuję mu pełne odliczenie podatku, z czym nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.
Stanowisko sądu
Jeżeli samochód w okresie leasingu przestanie być dzierżawiony bądź wynajmowany, należy powrócić do ograniczenia w odliczeniu VAT, licząc łącznie od początku trwania okresu leasingu.
Pytanie do eksperta: Sąd orzekł, że po zakończeniu wynajmowania leasingowanego samochodu przedsiębiorca nie ma już prawa do odliczenia 100% VAT. Czy to samo dotyczy sytuacji, gdyby podatnik kupił samochód na wynajem?
Poznaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip