Firma posiada samochody osobowe w leasingu operacyjnym. Od rat leasingowych odliczała 50% VAT. Po zakończeniu umowy samochody są wykupywane, a następnie odsprzedawane. Firma nie ujmuje samochodów w środkach trwałych, traktuje je jako towar handlowy. Zdarza się, że pomiędzy wykupem i sprzedażą upływa kilka dni. Przykładowo wykup samochodu był w kwietniu, a sprzedaż będzie miejsce w maju. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT od faktury zakupu?
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Czy biorąc w maju 2019 r. w leasing samochód osobowy o wartości około100.000 zł podatnik może VAT z raty leasingu rozliczyć wskaźnikiem proporcji? Czy może ma prawo do odliczenia całego VAT?
Przedsiębiorca zamierza sprzedać auto wykupione z leasingu operacyjnego. Sprawdźmy, jakie ma to skutki w podatku od towarów i usług.
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw podatkowych. Zmiany oznaczają m.in: wprowadzenie 9% stawki CIT oraz zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych.
Używanie przez wspólnika leasingowanego samochodu do celów prywatnych stanowi dla niego przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować według skali podatkowej. Takie stanowisko zajął organ podatkowy. Sprawdź więcej w komentarzu Michała Wilka doradcy podatkowego w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip