Pytanie: Mam wątpliwości, czy dobrze księguję różnice kursowe powstałe na rachunku bankowym prowadzonym w walucie. Różnice te obliczam zawsze na koniec danego miesiąca do rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli według wyceny historycznej saldo waluty w przeliczeniu na złote jest większe aniżeli saldo w złotych, które jest na koncie w księgach rachunkowych, to zawsze przyrównuję je do wyceny historycznej, a powstałą różnicę księguję jako ujemne różnice kursowe i konto rachunek bankowy. Jeśli sytuacja jest odwrotna, to księguję dodatnie różnice kursowe. Np. wycena historyczna to 29.392,41 zł, a w ksiegach - 23.680,16 zł, różnica 5.712,25 zostaje zaksięgowana na konto WN 756 i MA 132. Czy moje księgowania są prawidłowe? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy powstają różnice kursowe i jak wyceniać środki pieniężne w euro pobrane z rachunku bankowego do kasy, którymi uregulowane zostały faktury zakupu? Według jakiego kursu powinny zostać zaksięgowane faktury dokumentujące zakup usług noclegowych i gastronomicznych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Rozliczana przeze mnie spółka jawna zakupiła samochód osobowy o wartości 21.429 euro w Niemczech. Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną dla WNT? Po jakim kursie należy dokonać wyceny faktury? Faktura od kontrahenta zagranicznego wystawiona została w dniu 1 czerwca, a sprzedawca posiada nasz numer unijny. Jak prawidłowo ująć w ewidencji księgowej zdarzenie związane z zakupem i amortyzacją? Jakie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak zaewidencjonować kwotę nadwyżki wartości samochodu ponad wartość 20.000 euro? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W mojej spółce rozliczamy różnice kursowe na podstawie PDOF. Zakupiliśmy towar od dostawcy z UE/WNT. Faktura została wystawiona 10 stycznia 2007 r. w euro, a otrzymaliśmy ją 15 stycznia 2007 r. Czy prawidłowo do przeliczenia zobowiązania w walucie na złote będzie zastosowanie kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli 9 stycznia 2007 r.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip