Z uwagi na roczny charakter budżetu JST nie uwzględnia się w nim zdarzeń finansowych, które pozostają obojętne w stosunku do planowanych wielkości rocznych. Takim zdarzeniem jest np. zaciągnięcie czy spłata kredytu krótkoterminowego - twierdzi opolska RIO.
Podatnik zamierza w październiku 2017 r. kupić z komisu samochód osobowy używany powyżej 6 miesięcy za kwotę około 40 tys. zł. Zakup odbędzie się w formie pożyczki leasingowej. Samochód będzie przyjęty do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca nie będzie prowadził kilometrówki. Co może zaliczać do kosztów? Czy przedsiębiorca powinien zgłosić zakup samochodu do urzędu skarbowego? Czy oprócz amortyzacji, odsetki od pożyczki może zaliczać w koszty? Jak prawidłowo powinien ująć w ewidencji VAT fakturę zakupu samochodu? Czy może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji? Jakie jeszcze inne ma obowiązki?
Wskaźnik cyklu należności w dniach [CN] informuje, co ile dni firma otrzymywała swoje należności, a więc jaki był okres oczekiwania na należności wynikające ze sprzedaży na kredyt. Pobierz gotowy kalkulator CN w excelu.
Wszystkie aktywne firmy, z uwagi na to, że prowadzą działalność generującą produkty w postaci towarów lub usług, wymagają finansowania. Bez tego elementu, pomysł na prowadzenie biznesu pozostanie jedynie w sferze planów, a wiedza o funkcjonowaniu przedsiębiorstw, nawet poparta wcześniejszą praktyką, nie będzie użyta poza teoretycznymi rozważaniami. W dużych firmach przyjęta strategia finansowania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzenia działalności. W niniejszym opracowaniu skupimy się na tematyce pozyskiwania kapitału, pomijając np. zobowiązania operacyjne, które są traktowane jako źródło finansowania nie będące kapitałem.
Wiele firm staje przed dylematem, czy finansując zakupy, zastosować leasing, czy posiłkować się kredytem gotówkowym. Odpowiedź nie jest łatwa i zależy od sytuacji finansowej firmy. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze wskazówkami eksperta, które pomogą podjąć optymalną decyzję.
Nieodłączną cechą działalności gospodarczej jest ryzyko. Aby je ocenić, należy przewidzieć, który z klientów naszej firmy zapłaci bez problemu, a który może nie dotrzymać warunków umowy. W tym celu dokonuje się jego oceny kredytowej.
Od dzisiaj banki mogą udzielać kredytów z gwarancją de minimis na finansowanie projektów inwestycyjnych i rozwojowych. Dotychczas takie zabezpieczenie były zarezerwowane dla kredytów obrotowych.
Przez 7 miesięcy dłużej przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc na wsparcie inwestycji innowacyjnych. Od 24 października 2013 r. obowiązuje nowelizacja przepisów, dzięki której więcej firm skorzysta z kredytu technologicznego.
W niespełna 6 miesięcy funkcjonowania programu z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16 500 przedsiębiorców. Świadczy to o ogromnym sukcesie tego rodzaju zabezpieczenia.
Japońska agencja ratingowa Japan Credit Rating Agency (JCR) podwyższyła 1.03.2013 r. rating Polski z A- dla walut zagranicznych do poziomu A, a dla waluty krajowej z A do poziomu A+. Po podwyżce obydwa ratingi mają perspektywę stabilną.
Dnia 23 stycznia 2013 r. Sejm RP znowelizował ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Ustawa umożliwia udzielanie przedsiębiorstwom pomocy publicznej lub tzw. pomocy de minimis w formie gwarancji i poręczeń w ramach rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip