Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają nowy cykl konsultacji dotyczących systemu KSeF. Celem spotkań jest przedyskutowanie kształtu regulacji prawnych i rozwiązań biznesowych prowadzących do uproszczenia systemu. Zainteresowani przedsiębiorcy zaproszeni są do udziału w pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 18 lipca br. w formule hybrydowej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenia:
Sprawdź też:
Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r., a nie 1 lipca 2024 r., jak wcześniej zakładano. Ustawa z 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która zmienia termin obowiązkowego KSeF została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 10 czerwca br. pod poz. 852. MF zapowiada jednak kolejne zmiany. Sprawdź więcej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy będą kolejne zmiany w KSeF.
Polecamy też:
Na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański podał datę, kiedy wejdzie w życie obowiązkowy KSeF. Sprawdź, kiedy zacznie się rewolucja w fakturowaniu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaka jest data obowiązkowego KSeF.
Polecamy też:
Resort finansów przygotuje podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur
Klient biura rachunkowego a KSeF – szkolenie online
Czy dowody wewnętrzne wystawiać w KSeF
Resort finansów zapowiedział, że KSeF z całą pewnością wejdzie w życie. Na razie czekamy na podanie przez MF nowej daty. Warto już teraz wiedzieć, czy brak stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, będzie oznaczał brak obowiązków w zakresie KSeF. Sprawdźmy.
Z podcastu dowiesz się:
Czy spółka, która nie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, będzie musiała odbierać faktury od polskich kontrahentów przy użyciu KSeF.
Moment wejścia w życie obowiązku fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się nieubłaganie. We wrześniu br. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór struktury logicznej FA(2), przystosowany już do stosowania w ramach obligatoryjnego KSeF. Czas zatem rozpocząć przygotowania do nowej rzeczywistości „fakturowej”. Sprawdź, jakie są największe problemy i wyzwania związane z tym procesem, jakie stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego. Poznaj wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.
Podatnicy powinni być gotowi na nowy model przesyłania i odbioru faktur najpóźniej od 1 lipca 2024 r. (jedynie podatnicy zwolnieni z VAT będą mogli przesyłać faktury sprzedaży w KSeF od stycznia 2025 r., jednak również powinni być gotowi na odbiór faktur zakupowych w standardowym terminie).
Zaplanuj proces wdrożenia KSeF w czasie
Wdrożenie KSeF będzie dużym wyzwaniem dla każdego polskiego podatnika VAT wystawiającego faktury, w tym oczywiście jednostek samorządu terytorialnego.
W przypadku samorządów konieczne będzie uwzględnienie w tym procesie specyfiki skonsolidowanych rozliczeń VAT JST oraz utworzonych przez nią jednostek organizacyjnych (jednostek i zakładów budżetowych).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak po wejściu obowiązkowego KSeF wystawić fakturę dla zagranicznej firmy i jak przekazać kontrahentowi taką fakturę.
Oglądaj szkolenie online:
Faktury zagraniczne a KSeF – wyjaśnienie na przykładach
Oglądaj inne szkolenia dotyczące KSeF:
Krajowy System e-Faktur: Pierwsze kroki w KSeF
KSeF: Wyzwania dla biur rachunkowych
Polecamy w Portalu FK także komentarze ekspertów dotyczące KSeF:
Już wiadomo, jakie faktury po 30 czerwca 2024 r. pozostaną poza zakresem obowiązku e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Resort finansów właśnie przygotował projekt w tej sprawie. Dowiedz się, co z niego wynika.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakich faktur nie musisz wystawiać przy użyciu KSeF.
Polecamy też:
Krajowy System e-Faktur w pigułce – 12 pytań i odpowiedzi Czytelników
Oglądaj szkolenia online:
Krajowy System e-Faktur - wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym KSeF cz. 1
Krajowy System e-Faktur - wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym KSeF cz. 2
Na razie stosowanie KSeF jest dobrowolne i niektóre podmioty już go wdrożyły. Obowiązek wystawiania i przesyłania faktur w KSeF nastąpi od 1 lipca 2024 r., a dla podatników zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r. Rafał Owsianik, kierownik modułu Handel w firmie Soneta wyjaśni, jak przygotować się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, który przeprowadziła Sylwia Maliszewska, redaktor naczelny Portalu FK. Dowiesz się z niego m.in.:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.