Kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakupy żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, choć sądy wydają różne wyroki w tego typu sprawach.
Pracodawcy często wysyłają swoich pracowników na szkolenia. Taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, ale tylko jeśli szkolenie może przyczynić się do podniesienia kwalifikacji pracowników lub poprawienia jakości ich pracy. Pytanie tylko, jakimi kryteriami należy się tu kierować? Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2010 r., sygn. ITPB3/423-229/10/PST oraz komentarzem naszego eksperta w tej sprawie.
Zdarza się, że aby móc podjąć daną działalność należy mieć określone kwalifikacje, skończyć studia kierunkowe. Pytanie tylko, czy tego rodzaju wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności - mogą stanowić koszt podatkowy. Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2010 r. (nr IPPB1/415-387/10-2/MT) i upewnij się, jakie warunki muszą być spełnione, by wspomniane wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Rozliczenie podatkowe opcji walutowych budzi wiele kontrowersji. O ile organy podatkowe stoją konsekwentnie na stanowisku, że przychodów z opcji walutowych nie można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, tylko do przychodów z kapitałów pieniężnych, a wobec tego stratę należy wiązać ze źródłem przychodów - kapitały pieniężne, to sądy jak dotąd były mniej restrykcyjne w tej sprawie. Ostatni wyrok WSA w Warszawie przychyla się jednak do interpretacji organów. Sprawdź, dlaczego zdaniem sądu takich strat nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip