Koszty rodzajowe to podstawowa kategoria kosztów w rachunkowości, pozwalająca na szczegółową analizę i kontrolę wydatków przedsiębiorstwa. Są one grupowane według rodzaju wydatków ponoszonych w procesie działalności gospodarczej. Ich podział opiera się na jednolitej klasyfikacji, która umożliwia przejrzystość w zarządzaniu finansami oraz dostarcza istotnych informacji dla celów planowania, kontroli i analizy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Przychody i koszty finansowe w ujęciu prawa krajowego i regulacji międzynarodowych
W czasach pandemii dużo firm boryka się z problemem niedoboru pracowników. W takich przypadkach jednym z częstych rozwiązań jest korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. Sprawdź, jakie są podatkowe i księgowe skutki takiego rozwiązania.
Od 1 stycznia 2018 r. na gruncie ustawy o CIT obowiązują regulacje określające limit kwoty kosztów finansowania zewnętrznego, która może stanowić koszty uzyskania przychodów. Są one jednak na tyle niejasne, że ich interpretacja budzi liczne spory między podatnikami opłacającymi np. odsetki od firmowych kredytów i pożyczek a organami podatkowymi. Dowiedz się, jak są one rozstrzygane przez sądy.
Na przestrzeni lat 2012–2019 kilkakrotnie zmieniały się zasady podatkowego rozliczania odsetek od pożyczek uzyskanych przez spółki kapitałowe od swoich wspólników i nie tylko. Wprowadzane przepisy miały na celu ograniczenie zjawiska tzw. cienkiej kapitalizacji. Należy o tych zmianach pamiętać, dokonując zarówno teraz rozliczania kosztów odsetek, jak i korygując rozliczenia roczne za poprzednie lata.
Przedsiębiorcy często prowadzą swój biznes w mieszkaniu. Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na utrzymanie lokum, w sytuacji, gdy nie ma wyodrębnionego pomieszczenia na firmę? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Wydatki poniesione na utrzymanie lokalu, w którym prowadzona jest firma mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, w części w jakiej ten lokal jest przeznaczony na tą działalność. Nie jest przy tym konieczne wydzielenie odrębnego pomieszczenia na prowadzenie biznesu. To najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip