W 2019 roku inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 73.000 kontroli, z których 40% stanowiły kontrole podjęte w związku ze skargami kierowanymi do Państwowej Inspekcji Pracy. Ich tematyka obejmowała kluczowe dla zatrudnionych obszary, takie jak: wynagrodzenie za pracę, stosunek pracy, czas pracy, legalność i bezpieczeństwo pracy.
W firmie podatnika była kontrola z Inspekcji Pracy. Podczas kontroli ustalono, że w regulaminie pracy pora nocna występuje od 21.00 do 5.00, oraz że za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonaną pomiędzy godziną 5.00 w tym dniu a godziną 5.00 dnia następnego. Te godziny zostały błędnie wpisane (omyłkowo), powinno być od 4.00 do 4.00 dnia następnego. Pracownicy pracują od 4.00 rano do 12.00 od poniedziałku do piątku. Podatnik otrzymał z Inspekcji Pracy wystąpienie, w którym wniesiono o wypłacenie dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę dla pracowników wykonujących pracę od godziny 4.00 w niedzielę za okres roszczeń pracowniczych. Jest to kwota około 100.000 zł. Czy można jakoś z tej sytuacji wybrnąć i nie płacić tego dodatkowego wynagrodzenia? Jeżeli tak, to co należy odpisać inspektorowi? Czy można z wcześniejszą datą poprawić ten regulamin (1 lutego 2014 r.)?
Poza firmami prywatnymi i podmiotami publicznymi, również organizacje pozarządowe zatrudniające pracowników mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Postępowanie kontrolne ma na celu sprawdzenie przestrzegania prawa pracy, w tym BHP, oraz legalności zatrudnienia. Nieprzestrzeganie przepisów może narazić organizację na wysokie kary finansowe. Dowiedz się więcej na ten temat.
Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić w 2015 r. 88 tys. kontroli. Z kolei 150 tys. pracodawców, przedsiębiorców, pracowników i innych osób świadczących pracę, rolników indywidualnych zaprosi do udziału w przedsięwzięciach prewencyjno-promocyjnych. Na jakie aspekty inspekcja pracy zwróci szczególną uwagę? Jakie zakłady zostaną po raz pierwszy poddane kontroli?
W przyszłym roku kontrole będą dotyczyły m.in. prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych oraz terminowych umów o pracę. PIP sprawdzi też, jak firmy przestrzegają przepisy o wypłacie wynagrodzeń.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip