Główny Inspektor Pracy 28 kwietnia br. przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku. Podsumowano w nim funkcjonowanie wspomnianej instytucji w tym wyjątkowo trudnym okresie związanym z pandemią COVID-19.
Państwowa Inspekcja Pracy przekazała informację, że blisko 80% ankietowanych pracowników, którzy mieli z nią kontakt ocenia to jako doświadczenie zdecydowanie i raczej pozytywne. To wynik ogólnopolskiego badania społecznego przeprowadzonego pod koniec 2021 roku.
Główny Inspektor Pracy przedstawiła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz lata 2022-2024. To nie tylko kontrole u pracodawców, ale również doradztwo i kampanie informacyjne.
O finalizacji prac nad powstającym w Państwowej Inspekcji Pracy projektem zmian w przepisach wzmacniających uprawnienia inspektorów pracy poinformowała na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.
Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 13 października 2021 r. przyjęła informację Głównego Inspektora Pracy w sprawie działań kontrolnych i prewencyjnych podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy wspierających walkę z epidemią COVID-19.
Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – oto podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach”.
Zwiększenia pewności prawa, odciążenie sądów i ułatwienie Państwowej Inspekcji Pracy realizacji jej zadań związanych z walką z patologiami rynku pracy, w tym z pracą na czarno, nielegalnymi umowami śmieciowymi oraz ignorowaniem zasad bhp. Takie są główne cele skierowanego przez posłów do Sejmu projektu nowelizacji Prawa przedsiębiorców.
Z uwagi na występujące w naszym kraju upały Główny Inspektor Pracy przypomniał pracodawcom o konieczności respektowania prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zwrócił się do nich o podjęcie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna ogólnopolską akcję „Kontrole na małych budowach”.
Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała na 2021 rok przeprowadzenie 52 tys. kontroli. Niedawno zapadł wyrok w sprawie jednej ze spółek, u której inspektorzy PIP zjawili się na kontrolę w jednym miesiącu dwa razy. Poznaj szczegóły.
Państwowej Inspekcji Pracy. PIP obowiązuję zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy – orzekł WSA w Gliwicach. Jakie konsekwencje ma to orzeczenie dla Twoich klientów?
Zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u pracodawcy obowiązuje także organy Państwowej Inspekcji Pracy. PIP nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy – orzekł WSA w Gliwicach. Poznaj szczegóły sprawy i sprawdź komentarz eksperta.
Państwowa Inspekcja Pracy przekazała w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, że w czasie pandemii realizuje swoje ustawowe zadania wykorzystując dostępne środki prawne, organizacyjne i osobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.
Główny Inspektor Pracy poinformował o decyzjach podjętych w związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej w niektórych regionach kraju. Tam firmy mogą spodziewać się kontroli.
W związku z pytaniami przedsiębiorców Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnił, kiedy instytucje państwowe wykonujące czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip