Obecne kasy zostaną zastąpione przez kasy online. Będą wysyłać informacje o każdej transakcji zewidencjonowanej za pomocą kasy do Centralnego Repozytorium Kas. Kłopot w tym, że nowe przepisy miały wejść w życie 1 października 2018 r., ale projekt jak na razie utknął w Sejmie.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje wprowadzenie kolejnych ograniczeń w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Poznaj szczegóły zmian.
Tylko do końca 2018 roku jednostki samorządu terytorialnego mogą używać kas rejestrujących przejętych po jednostkach organizacyjnych stosujących te urządzenia przed centralizacją rozliczeń VAT.
Przedsiębiorca zamierza zakupić kasę fiskalną zgodną ze specyfikacją nowego rozporządzenia. Podatnik zamierza nadal wydawać kupującym paragony papierowe. Czy nowa kasa będzie emitowała jednocześnie paragony i papierowe i elektroniczne?
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mebli i usług fryzjerskich (podatnik VAT, rozliczająca się na PKPiR) musi przekazać swojemu byłemu mężowi część firmy (w wyniku rozwodu doszło do podziału majątku). Przekazaniu podlegają wszystkie składniki wchodzące w skład firmy (tylko dotyczące sprzedaży mebli). Przed przekazaniem firmy były mąż posiadał swoją indywidualną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych (PKPIR). Czy można tu mówić o nieodpłatnym przekazaniu przedsiębiorstwa? Czy nieodpłatne przekazanie części przedsiębiorstwa mężowi powoduje obowiązek zapłaty PIT i VAT? Co z kasą fiskalną, która jest zarejestrowana na podatniczkę, a ma zostać przekazana byłemu mężowi?
Przedsiębiorca posiada kasę rejestrującą, na której prowadzi ewidencję sprzedawanych towarów. Czy nadal będzie miał prawo do ulgi, jeżeli wejdą w życie kasy on-line? Komu przysługuje ta ulga? Kiedy nowe przepisy będą obowiązywać?
Podatnik prowadzi sklep z biżuterią. Sprzedaż prowadzona jest na zasadzie rejestrowania na kasach fiskalnych. Czy jeżeli chciałby wprowadzić dla klientów bony upominkowe, jak powinna być traktowana gotówka pozostawiona w sklepie za ten bon? Sprzedaż i wydanie towaru następuje dopiero w momencie zakupu biżuterii i zarejestrowania tego faktu na kasie fiskalnej.
Przedsiębiorca w maju br. kupił 5 telefonów od operatora telefonicznego z którego usług korzysta. Telefony zostały zakupione w promocyjnych cenach. Podatnik zewidencjonował odpowiednio zakup CIT i VAT. Następnie telefony przekazał na własność pracownikom, którzy będą z nich korzystali służbowo. Przedsiębiorca uważa, że wartość przekazanego telefonu brutto powinien doliczyć do przychodu i naliczyć w związku z tym podatek oraz składki ZUS. Jeśli chodzi o VAT, to wydaje mu się, że nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT na osoby fizyczne (pracowników), chyba że same wystąpią z takim wnioskiem. Podatnik jednak zastanawia się nad zasadnością odliczenia VAT. Czy jeśli jako firma na podstawie faktury odliczył VAT naliczony, i następnie przekazał prawa do rozporządzania jak właściciel pracownikowi (jak powyżej), to czy nie zachodzi konieczność wykazania VAT należnego (dokumentem wewnętrznym)? Czy ta operacja będzie rodzić konsekwencję w innej tematyce, np. kasa fiskalna?
Czy wynajem pokoi w okresie wakacyjnym (pensjonat nad morzem) podlega limitowi 20.000 zł do obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Jeżeli tak, to czy do limitu liczą się wpłaty dokonane przez klientów na konto bankowe (wpłata w kasie banku, przelew, na poczcie)? Jeżeli wynajem podlega limitowi, to jeżeli działalność prowadzona jest przez 3 miesiące (pozostałe miesiące działalność jest zawieszana), to obowiązuje limit 20.000 zł, czy proporcjonalnie?
Od 7 lipca 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie opisuje konstrukcję, budowę, zasadę działania oraz zabezpieczenia nowego typu kas online, które zaczną obowiązywać od października tego roku. Czy musisz wymienić już kasę rejestrującą?
Przedsiębiorca wystawia paragony. Czy płaci od takich paragonów VAT, które są wystawiane osobom prywatnym? Podatnik sporządza raport na koniec miesiąca. Czy do PKPIR jako przychód wpisuje kwotę netto, czy brutto z takiego raportu? Od jakiej kwoty płacimy podatek od dochodu: od netto czy brutto?
Kasy online będą wyposażone w funkcję umożliwiającą automatyczne przekazywanie danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Za brak obowiązkowego przeglądu kasy będą kary. Zmiany zostały już przejęte przez Radę Ministrów. Dowiedz się więcej.
Początek 2018 roku przyniósł wiele zmian w podatkach, a podatnicy zostali obciążeni nowymi obowiązkami. W trakcie roku szykują się kolejne zmiany. Weź udział w szkoleniu online, które będzie miało formę pytań i odpowiedzi. Zyskaj praktyczną wiedzę od doświadczonych ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip