Od 1 maja 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek stosowania kas online, ustawa reguluje też przepisy dotyczące ulgi na zakup kas. Równocześnie z tymi zmianami weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ulgi na zakup kas. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z odliczenia na zakup kasy online?
Od 1 maja 2019 r. wchodzą przepisy wprowadzające kasy online. Kto w pierwszej kolejności musi wymienić kasy? Sprawdźmy.
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 675 zostały już opublikowane przepisy dotyczące kas online. Zobacz, kto i kiedy w pierwszej kolejności musi wymienić kasę na nową.
Obowiązujące od początku 2019 roku nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania wprowadziło zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
Firma posiada starą kasę fiskalną z papierową kopią zapisu. Kasa w grudniu przeszła przegląd. Czy można używać jej w 2019 roku, czy też od stycznia trzeba było od razu używać kasy online?
Jakie są konsekwencje w CIT i VAT odnośnie sprzedaży biletów za usługi rozrywkowe (escape roomy, pokoje zagadek) dla osób nieprowadzących działalności gospodarczych? Spółka prowadzi sprzedaż za pomocą e-sklepu. Proces sprzedaży jest dokonywany online w pierwszej fazie poprzez zamówienie. Następnie jest dostępna opcja zapłaty. Usługa jest wykonywana w okresie późniejszym. Czy zapłata za bilet powoduje obowiązek podatkowy w VAT oraz wykazanie tego jako przychód w CIT? Jakie to zdarzenie ma konsekwencje odnośnie ewidencji? Czy potrzebna jest przy sprzedaży online kasa fiskalna, na której trzeba zestawienie takiej sprzedaży ujmować?
Czy podatnik, który ma awarię kasy fiskalnej może wystawić fakturę na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej na montaż okien ze stawką 8%? Osoba ta posiada długoterminową umowę najmu lokalu (użyczenie nieruchomości). Czy faktura może być bez paragonu fiskalnego? Czy można wystawić fakturę VAT na usługi budowlane ze stawką 0% na inny podmiot gospodarczy, np. na spółkę z o.o.?
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje wprowadzenie kolejnych ograniczeń w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Poznaj szczegóły zmian.
Kilka miesięcy temu podatnik wystawił paragon w programie na dany towar. Paragon nie został zafiskalizowany, gdyż w kasie fiskalnej pojawił się błąd. Klient otrzymał paragon – wydruk z programu księgowego. Wartość paragonu została ujęta w deklaracji VAT za październik na podstawie danych z programu księgowego. Po naprawie kasy fiskalnej paragon został wydrukowany (zafiskalizowany) w grudniu. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy należy zawiadomić urząd skarbowy?
Podatnik prowadzi działalność handlową (VAT i ryczałt). Sprzedaż ewidencjonuje w kasach fiskalnych, posiada kilka punktów. Odsprzedaje on zakupione towary i oprócz tego wyrabia biżuterię sztuczną i różne inne pamiątki z bursztynu. Czy cała sprzedaż tych towarów, zarejestrowana w kasie fiskalnej, może być opodatkowana stawką 3% ryczałt, czy trzeba wyodrębnić wyroby własne i opodatkować stawką 5,5%?
Podatnik otworzył biuro rachunkowe i będzie świadczył usługi w prowadzeniu wynajmu prywatnego klientom. Czy prowadząc rozliczenia dla osób fizycznych nie mających zarejestrowanej działalności, które wynajmują mieszkania i rozliczają się w formie ryczałtu musi to zdarzenie rejestrować na kasie fiskalnej? Czy wystarczy, że wystawi jej fakturę VAT? Podatnik będzie prowadził także obrót gotówkowy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip