Zyskaj umiejętności zawodowe, dzięki którym prawidłowo zastosujesz nowe przepisy dotyczące JPK i uzyskasz uznanie szefa i współpracowników
Jednolity Plik Kontrolny to zbiór danych, tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie. Do składania JPK zobowiązane są również jednostki sektora publicznego.
Od 1 stycznia 2017 r. zostanie implementowana nowa struktura o schemacie JPK_VAT(2)_v1-0.xsd, którą za pośrednictwem podpisu kwalifikowanego na bramkę Ministerstwa Finansów będą zobligowani wysyłać duże, średnie i małe przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sprawdź więcej.
Jednostki sektora publicznego złożą plik o schemacie JPK_VAT za II półrocze 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. – resort finansów przygotował już odpowiedni projekt w tej sprawie. Przeczytaj tekst i skorzystaj z praktycznych zasad umożliwiających przygotowanie danych przez jednostki sektora publicznegow schemacie JPK_VAT(1)_v1-0.xsd. w pliku o formacie XML zgodnie ze standardem OECD SAFT 2.0.
Największe podmioty od kilku miesięcy muszą przekazywać dane finansowe do organu podatkowego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. taki obowiązek, w zakresie rejestrów VAT będą mieli także mali i średni przedsiębiorcy.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu zautomatyzowanie procesu kontroli organów podatkowych, co powinno skutkować wypracowaniem jednolitych standardów działań przez organy podatkowe, celem optymalizacji i skrócenia czasu kontroli u podatników.
Ministerstwo Finansów umieściło na stronie internetowej nowe wytyczne odnośnie do zakresu wprowadzania danych do JPK_WB, JPK_FA, JPK_VAT. W poniższym artykule zostały przedstawione wybrane wyjaśnienia ważne z punktu widzenia tworzenia JPK.
Poznaj praktyczne zasady umożliwiające przygotowanie danych w schemacie JPK_VAT(1)_v1-0.xsd. w pliku o formacie XML zgodnie ze standardem OECD SAFT 2.0.
Już za miesiąc duzi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają przesyłki JPK_VAT w ramach elektronicznej kontroli podatkowej.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązek raportowania w JPK będą mieli najwięksi podatnicy. Czasu na przygotowanie się do zmian zostało niewiele. Poznaj najnowsze odpowiedzi na pytania dotyczące JPK opublikowane przez Ministerstwo Finansów.
Podatnicy mają wiele wątpliwości odnośnie do przepisów o stosowaniu jednolitego pliku kontrolnego (JPK), które wejdą w życie 1 lipca 2016 r.
Większość opublikowanych przez resort finansów odpowiedzi dotyczy kwestii technicznych dotyczących struktur JPK.
Od 1 lipca 2016 r. na wezwanie organów podatkowych najwięksi podatnicy będą przekazywać dane z ksiąg podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej. 9 marca resort finansów opublikował struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego. Sprawdź więcej na ten temat.
Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Od 1 lipca 2016 roku nowe zasady obejmą największe podmioty.
Średni przedsiębiorca ma obowiązek wysyłania do urzędu skarbowego pliku JPK VAT od 1 stycznia 2017 r. A co jeżeli przedsiębiorca należy do PGK? Sprawdź stanowisko organu podatkowego.
Spółka zatrudniająca powyżej 10 osób, ale nieprzekraczająca progu 2 mln euro obrotów jest małym przedsiębiorcą, który ma obowiązek przekazywania danych do celów VAT w formie JPK od 1 stycznia 2017 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip