Inwentaryzacja doraźna (okolicznościowa) przeprowadzana jest w przypadkach zaistnienia określonych okoliczności, głównie w drodze spisu z natury. Skorzystaj z gotowego wzoru zarządzenia.
Nie przegap terminów! Skorzystaj z gotowego wzoru harmonogramu inwentaryzacji.
W celu uniknięcia natężenia prac na koniec roku obrotowego inwentaryzację należności można rozpocząć 3 miesiące przed końcem roku obrotowego. Zezwala na to art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem termin inwentaryzacji należności uważa się za dotrzymany, jeżeli rozpoczęto ją nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15. dnia następnego roku.
Wykryte w trakcie remanentu nadwyżki magazynowe stanowią przychód z nieodpłatnych świadczeń, który trzeba opodatkować – wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt II FSK 2113/11.
Sprawa dotyczyła spółki, w której inwentaryzacja wykazała niedobory i nadwyżki majątku obrotowego. Przyczyną błędów były pomyłki popełnione przez pracowników oraz brak odpowiedniej korekty zużycia materiałów potrzebnych w produkcji. Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy wykryte nadwyżki stanowią przychody podlegające opodatkowaniu. Firma twierdziła, że nie, z czym nie zgodził się organ podatkowy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dodatnie nadwyżki inwentaryzacyjne będą stanowiły przychód spółki.
Przepisy ustawy o rachunkowości przewidują, że inwentaryzację można przeprowadzać już od października i może ona potrwać do 15 stycznia.
Wykryte w trakcie inwentaryzacji nadwyżki magazynowe stanowią przychód z nieodpłatnych świadczeń, które trzeba opodatkować.
Sprawa dotyczyła spółki, w której przeprowadzona inwentaryzacja wykazała niedobory i nadwyżki majątku obrotowego. Przyczyną błędów były pomyłki popełnione przez pracowników oraz brak odpowiedniej korekty zużycia materiałów potrzebnych w produkcji.
Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy nadwyżki inwentaryzacyjne, stanowią przychody niestanowiące przychodów podatkowych dla spółki.
Niewłaściwe sporządzanie arkuszy spisowych, wadliwe wprowadzanie do nich korekt i poprawek czy rozciąganie w czasie prac, to tylko niektóre błędy popełniane podczas inwentaryzacji. Nieprawidłowości jest znacznie więcej.
Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Jeżeli zostaną wykryte straty (niedobory) można zaliczyć je w koszty, ale trzeba je wyjaśnić i odpowiednio udokumentować. Sprawdźmy, jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej sprawie.
Inwentaryzacja ta polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Przy inwentaryzacji tą metodą chodzi przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce. Co inwentaryzujemy tą metodą? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak udokumentować wyniki inwentaryzacji? Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip