ORD-IN/A (5) - Załącznik do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Przedsiębiorca czy też osoba fizyczna prowadząca własną firmę może zwrócić się do ZUS, jeżeli ma problemy z prawidłową interpretacją obowiązujących przepisów, a także z bieżącymi rozliczeniami. Wystarczy, że złoży wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie, a ZUS ma obowiązek ustosunkować się do niej. Kto może być wnioskodawcą? Gdzie złożyć wniosek? W jakiej sprawie ZUS nie wyda interpretacji? Szczegóły poznasz w tekście.
Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Stąd, w treści wniosku przedsiębiorca powinien też przedstawić jak najdokładniej stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie, do którego ZUS się ustosunkuje, a więc uzna je za prawidłowe lub nie.
Nie ma urzędowego, jednolitego wzoru formularza wniosku do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów. Na stronie internetowej Zakładu jest co prawda wzór, ale przykładowy, a nie obowiązkowy.
Jednak należy pamiętać o zawarciu w nim wszystkich niezbędnych informacji, by wniosek nie został odrzucony. Dowiedz się więcej i pobierz przykładowy wzór wniosku.
Przykładowy wzór wniosku do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów.
Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie jak dotychczas miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.
Możliwość wygaszania indywidualnych interpretacji niezgodnych z interpretacją ogólną, to tylko jedna ze zmian związanych z wydawaniem interpretacji, jakie przewiduje obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej. - Niektóre z proponowanych przepisów będą miały negatywny wpływ na finanse przedsiębiorstw i powinny zostać usunięte z projektu na etapie prac parlamentarnych – uważa Konfederacja Lewiatan.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce został zatrudniony na Słowacji na podstawie umowy o pracę. Wobec takiego stanu faktycznego wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji, w której zapytał w jakim państwie powinny być odprowadzane za niego składki. Przedsiębiorca stał na stanowisku, że krajem właściwym jest Słowacja. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentował ZUS.
Korzyścią wynikającą z interpretacji jest to, że chociaż podatnik nie ma obowiązku stosowania się do zawartych w niej wyjaśnień fiskusa, to jednak w przypadku gdy postąpi zgodnie z tymi wytycznymi – nie może ponosić negatywnych skutków takiego zachowania. A zatem gdy firma chce zastosować kontrowersyjny sposób rozliczenia, warto wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Do najnowszej wersji projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej resort finansów wprowadził limit stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Doprecyzowano, że korzyść podatkowa musi przekroczyć 50.000 zł. Zmodyfikowano też terminy wejścia w życie nowych przepisów.
Najnowsza wersja projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zawiera kilka istotnych zmian. Jedna z nich dotyczy klauzuli obejścia prawa.
Grupa podmiotów uczestnicząca w tym samym zdarzeniu będzie miała możliwość wystąpienia do ministra finansów ze wspólnym wnioskiem. Ochrona prawna z wydanej interpretacji będzie przysługiwać wszystkim zainteresowanym – zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej.
Wprowadzenie grupowego wniosku o interpretację pozwoli wyjaśnić wątpliwości dotyczące transakcji dla wszystkich zainteresowanych kontrahentów. Ministerstwo Finansów liczy, że taki rozwiązanie przyczyni się do zmniejszenia liczby wniosków interpretacyjnych w analogicznych sprawach. Obecnie tylko jeden podmiot może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji w jego indywidualnej sprawie. Jeżeli w danym zdarzeniu bierze udział kilka podmiotów, każdy musi złożyć odrębny wniosek.
Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi wydania interpretacji dotyczącej wystawiania i przesyłania e-faktur – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt I FSK 634/13.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. W związku z dużą liczbą wystawianych dokumentów firma wdrożyła elektroniczny system wymiany faktur. System pozwala jednocześnie na wystawienie i wymianę faktur w procesie samofakturowania, w ramach którego można wystawiać faktury stwierdzające dokonanie na jego rzecz dostaw (np. energii). Faktury takie są następnie w systemie akceptowane i pobierane przez podmioty, które podpiszą stosowną umowę. System posiada też odpowiednie zabezpieczenia.
Spółka zapytała ministra finansów, czy sposób przesyłania faktur w formie elektronicznej zapewnia autentyczność pochodzenia i integralność ich treści w rozumieniu rozporządzenia w sprawie e-faktur.
Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji. Uznał, że nie jest uprawniony do oceny wypełnienia warunków zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści przesyłanych faktur, ponieważ wymaga to wiedzy specjalistycznej. Zatem takiej weryfikacji będzie mógł dokonać właściwy organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w toku kontroli podatkowej lub skarbowej. Organ podatkowy wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej, stosownie do treści art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, opiera się jedynie na interpretacji prawa podatkowego.
Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu.
Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi wydania interpretacji dotyczącej wystawiania i przesyłania e-faktur – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. W związku z dużą liczbą wystawianych faktur, firma wdrożyła elektroniczny system wymiany faktur.
Jak podają eksperci Pracodawców RP Ministerstwo Finansów planuje pozbawić podatników prawa do uzyskania interpretacji indywidualnej, dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego. Możliwe będzie tylko złożenie wniosku o wydanie interpretacji co do zdarzenia przyszłego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip