Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej (stomatolog) udał się do Pragi na szkolenie. Podatnik nie jest zarejestrowany do VAT ze względu na przedmiot działalności, nie jest zarejestrowany do VAT-UE. Czy u takiego podatnika wystąpi import usług w związku z odbyciem szkolenia na terenie UE? A jeśli tak, to czy ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-9M i czy to będzie ZW? Faktura za szkolenie została obciążona czeskim VAT w stawce 21%. Czy naliczony VAT z takiej faktury może być kosztem podatkowym?
Podatnik otrzymał od kontrahenta z Australii fakturę za aktualizację programu celnego. Czy powinien to potraktować jak import usług i wystawić fakturę wewnętrzna i rozliczyć podatek naliczony i należny? Na fakturze nie ma odwrotnego obciążenia.
Podatnik prowadzący firmę w zakresie wykonywania usług w październiku br. otrzymał fakturę za odnowienie domeny od kontrahenta z Cypru. Obydwie firmy mają unijne NIP-y. Na fakturze jest informacja, że VAT rozlicza nabywca (art. 196 dyrektywy 2006/112/ec). Jak należy naliczyć VAT i w której pozycji powinno to być ujęte w deklaracji VAT-7? Czy deklaracja VAT-UE też powinna być złożona?
W czerwcu br. podatnik otrzymał (data wystawienia – też czerwiec) fakturę od firmy brytyjskiej A za prowizję od zrealizowanej sprzedaży na rzecz kontrahenta brytyjskiego B. Prowizja dotyczy faktur sprzedaży wystawionych przez niego w IV kwartale 2018 r., a opłaconych przez B do 28 lutego 2019 r. W umowie pomiędzy podatnikiem a pośrednikiem A jest zapis, że prowizja będzie należna za zrealizowaną w danym kwartale sprzedaż i opłaconą do 60 dni po kwartale (termin płatności dla faktur sprzedaży wynosi 60 dni). Faktura miała być wystawiona najpóźniej do 15 marca br. – niestety, i nam, i kontrahentowi to umknęło. Kiedy powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usługi w niżej opisanej sytuacji?
Firma podpisała umowę z niemiecką firmą na wykonanie usługi dla jego firmy. Podatnik otrzymał fakturę zaliczkę i zapłacił ją niemieckiej firmie na poczet wykonania usługi. Następnie wykazał ją dla VAT jako import usług w miesiącu wpłaty zaliczki, jako VAT należny i naliczony. Ponieważ po kilku miesiącach podatnik zrezygnował z usługi (usługa nie została zrealizowana), klient z Niemiec zwrócił na jego konto wpłaconą zaliczkę w 100% i z datą zwrotu zaliczki wystawił fakturę anulującą zaliczkę. Po jakim kursie i w jakim okresie powinna zostać przeliczona korekta i wykazana dla VAT?
Firma zamówiła w firmie włoskiej tłumaczenia katalogów informacyjnych. Zostały wystawione faktury 22 sierpnia 2018 r., data utworzenia/dostawy 14 sierpnia 2018 r. w euro i w złotówkach. Euro po kursie z 14 sierpnia 2018 r. godz.15:07. VAT wynosi 0%. Czy usługę tłumaczenia podatnik powinien traktować jako import usług? Z jaką datą wyliczyć kurs euro faktury?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip