Co się zmieniło, jeśli chodzi o obowiązek przedstawiania naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów poświadczających zapłatę VAT wykazanego w deklaracji podatkowej? Sprawdź zmiany w imporcie towarów.
Podatnik prowadzi spółkę z o.o., która zajmuje sprzedażą części samochodowych oraz samochodów używanych. Zarówno części samochodowe, jak i samochody kupuje zagranicą. Czy ma prawo do rozliczenia importu w deklaracji VAT-7? Jeżeli tak, jakie warunki musi spełnić, aby rozliczyć import w deklaracji? Czy może liczyć na jakieś ułatwienia oraz czy przepisy w tym zakresie uległy zmianie?
Po zmianach przepisów każdy importer może skorzystać z uproszczenia w VAT, tj. rozliczenia podatku bezpośrednio w deklaracji. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory wykazywali podatek należny w zgłoszeniu celnym, mogą zmienić formę rozliczenia.
Obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie deklaracji importowej o podatku od towarów i usług, które wprowadziło zmieniony wzór formularza VAT-IM.
Od 30 maja 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie deklaracji importowej o podatku od towarów i usług, które wprowadziło zmieniony wzór formularza VAT-IM.
W przypadku refakturowanych usług, gdy są one przedmiotem importu usług, data wystawienia refaktury nie decyduje o dacie powstania obowiązku podatkowego.
Pytanie: W maju otrzymaliśmy (data wystawienia – też maj) fakturę od firmy brytyjskiej A za prowizję od zrealizowanej sprzedaży na rzecz kontrahenta brytyjskiego B. Prowizja dotyczy faktur sprzedaży wystawionych przez nas w IV kw. 2018 roku, a opłaconych przez B do 28 lutego 2019 r. W umowie pomiędzy nami a pośrednikiem A mamy zapis, że prowizja będzie należna za zrealizowaną w danym kwartale sprzedaż i opłaconą do 60 dni po kwartale (termin płatności dla faktur sprzedaży wyrobu wynosi 60 dni). Faktura miała być wystawiona najpóźniej do 15 marca br. – niestety i nam, i kontrahentowi to umknęło. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu?
Przedsiębiorstwo organizuje targi w Mediolanie. Firma włoska, która ma aktywny numer VAT UE, wystawiła nam fakturę za powierzchnię na targach, znaki licencyjne, opłatę ze rejestrację oraz ubezpieczenie podstawowe – wszystko objęte stawką 0%. Na otrzymanej fakturze widnieje informacja „odwrotne obciążenie”. Firma ta zapewnia nam jeszcze dostęp do mediów. Za ich zużycie otrzymamy odrębną fakturę. Proszę o informację, czy na pewno rozliczenie VAT leży po naszej stronie? Czy pozycje na fakturze stanowią usługę kompleksową? Dodam, że nasze stanowisko będzie tworzone przez naszą firmę z naszych materiałów.
Przyspieszenie i uproszczenie procedur, lepsze pobieranie cła oraz elektroniczny obieg dokumentów – taki będzie unijny kodeks celny, który zacznie obowiązywać za kilka dni.
Unijny kodeks celny wprowadza nowe przepisy, które będą stosowane w obrocie towarowym z państwami spoza UE.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip