Czerwiec 2025 r.
Zrozumienie zasad opodatkowania w zakresie importu, eksportu, WDT i WNT jest kluczowe dla uniknięcia najczęstszych błędów podatkowych. Nasze szkolenie pomoże Ci rozpoznać obowiązek podatkowy, właściwą stawkę VAT i sposób dokumentowania transakcji międzynarodowych, eliminując ryzyko błędów.
Korzyści dla uczestnika:
Przy refakturowaniu usług związanych z importem towarów kluczowe jest określenie właściwej stawki VAT.
Import usług jest specyficzną czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Specyficzną, gdyż po pierwsze oznacza samoopodatkowanie po stronie polskiego podatnika. Po drugie zawsze wiąże się zakupem usługi od obcego (unijnego lub pozaunijnego) podatnika, który nie rozlicza VAT w Polsce. Po trzecie wreszcie, zależy od tego, czy ta usługa ma miejsce świadczenia w Polsce.
Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).
Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Polecamy też:
Resort finansów przygotował regulacje, których celem jest modyfikacja przepisów dotyczących rozliczania VAT od importu towarów w związku z pandemią COVID-19. Zmiany zostały podyktowane koniecznością dostosowania rozporządzenia MF obowiązującego w tym zakresie do rozwiązań prawnych na poziomie unijnym, z powodu wątpliwości co do ich prawidłowej transpozycji.
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych w nowej odsłonie, pojawiła się w polskim systemie prawnym 1 lipca 2021 r. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, SOTI jest dostawą towarów wysłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, także w sytuacji gdy jest tylko pośrednikiem w transporcie lub wysyłce towarów z terytorium państwa trzeciego do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego.
15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski (m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw).
Pytanie: Spółka komandytowa jest czynnym płatnikiem VAT i VAT-UE. Spółka otrzymała fakturę od kontrahenta z UE, który jest zarejestrowany do VAT-UE, ale towar będzie do nas dostarczony z Turcji, gdzie znajduje się magazyn firmy z UE. Na fakturze od firmy z UE jest zaznaczone, że towar jedzie do nas z Turcji. Na zlecenie spółki komandytowej spedytor odebrał towar z Turcji. Agencja celna ma nam wystawić dokumenty odprawy celnej, gdzie zostanie naliczony VAT. Czy dla spółki jest to import towarów, czy WNT? I jak będzie wyglądać rozliczenie VAT należnego i naliczonego?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czytaj też:
Transport towarów z Włoch do Polski od brytyjskiego podatnika – czy to import usług
Podatnik niezarejestrowany do VAT UE a import usług
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip