Kiedy grunt można uznać za niezabudowany, aby skorzystać ze zwolnienia z VAT? Odpowiednia kwalifikacja nieruchomości pod kątem podatkowym może znacząco wpłynąć na koszty transakcji oraz uniknięcie dodatkowych obciążeń finansowych. Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienia oraz jak interpretować przepisy w świetle aktualnego orzecznictwa. Sprawdź, jak zoptymalizować swoje działania i podejmować świadome decyzje podatkowe.
Stan faktyczny: jakie nieruchomości mogą być uznane za niezabudowane
Spółka planuje zbycie działek gruntu tworzących pewien kompleks, jako pozostałość po gazowni. Na części działek są pozostałości po rozbiórce gazowni: nieczynny komin, fundamenty dawnej wieży ciśnień, zbiornika gazu, oraz nieczynnych urządzeń podziemnych po sieciach gazowych, wodociągowych i technologicznych.
Na części działek znajdują się również pozostałości po drogach wewnętrznych. Przez część kompleksu działek przebiegają gazociągi średniego i niskiego ciśnienia, przy czym nie stanowią one elementu planowanej dostawy działek gruntu - prawo własności gazociągów pozostanie przy spółce jako część jej przedsiębiorstwa niestanowiąca części składowych gruntów. Dla przedmiotowych działek nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do nich wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Wątpliwości spółki: czy działki to grunty niezabudowane, które korzystają ze zwolnienia z VAT
Spółka chciała uzyskać potwierdzenie, że działki te kwalifikują się jako grunty niezabudowane i w związku z tym ich sprzedaż powinna być zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Organ podatkowy był innego zdania. Uznał, że działki, na których znajdowały się czynne lub nieczynne sieci gazowe, nie spełniają warunków do zwolnienia z VAT, ponieważ stanowią tereny zabudowane. W jego ocenie sprzedaż tych działek nie będzie korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Dowiesz się, kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT dla gruntów niezabudowanych – unikniesz błędnej klasyfikacji nieruchomości i niepotrzebnych kosztów podatkowych.
Poznasz aktualne orzecznictwo NSA – zrozumiesz, jak sądy interpretują przepisy dotyczące gruntów i jakie argumenty mogą być kluczowe w przypadku sporu z organami podatkowymi.
Uzyskasz praktyczne wskazówki – dzięki tej wiedzy będziesz mógł skuteczniej analizować transakcje gruntowe i prowadzić prawidłowe rozliczenia w zakresie VAT.
Polecamy też:
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu
Jak zaksięgować ponowne przekwalifikowanie nieruchomości inwestycyjnej do środków trwałych
Koszty utrzymania nieruchomości w spółce – czy są kosztami podatkowymi i jak rozliczyć VAT
Firma sprzedaje nieruchomość – jak ustalić składkę zdrowotną
Czy darowizna gruntu na rzecz brata wiąże się z wystawieniem faktury? Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą takie przekazanie? Sprawdź, jak zgodnie z przepisami rozliczyć darowiznę, unikając błędów i korzystając z dostępnych rozwiązań. Sprawdź, czy darowizna wpłynie na dochód podatkowy i jak prawidłowo udokumentować taką czynność w JPK_VAT. Poznaj szczegóły i zyskaj pewność w rozliczeniach.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Darowizna w księgach rachunkowych - kluczowe zasady i pułapki, których musisz unikać
Odliczenie darowizny od dochodu przez spółkę
Wykup, darowizna i sprzedaż samochodu – czy można uniknąć podatku?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak w deklaracji DN-1 powierzchnię gruntów.
Polecamy też:
Wysoki wzrost podatku od nieruchomości w 2024 roku
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego podatek od nieruchomości do zmiany
Oglądaj szkolenia online:
Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT (część 1)
Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT (część 2)
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.