Grunty niezabudowane a VAT – kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku

Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

Dodano: 11 marca 2025
  Grunty niezabudowane a VAT – kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku

Kiedy grunt można uznać za niezabudowany, aby skorzystać ze zwolnienia z VAT? Odpowiednia kwalifikacja nieruchomości pod kątem podatkowym może znacząco wpłynąć na koszty transakcji oraz uniknięcie dodatkowych obciążeń finansowych. Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienia oraz jak interpretować przepisy w świetle aktualnego orzecznictwa. Sprawdź, jak zoptymalizować swoje działania i podejmować świadome decyzje podatkowe.

Stan faktyczny: jakie nieruchomości mogą być uznane za niezabudowane

Spółka planuje zbycie działek gruntu tworzących pewien kompleks, jako pozostałość po gazowni. Na części działek są pozostałości po rozbiórce gazowni: nieczynny komin, fundamenty dawnej wieży ciśnień, zbiornika gazu, oraz nieczynnych urządzeń podziemnych po sieciach gazowych, wodociągowych i technologicznych.

Na części działek znajdują się również pozostałości po drogach wewnętrznych. Przez część kompleksu działek przebiegają gazociągi średniego i niskiego ciśnienia, przy czym nie stanowią one elementu planowanej dostawy działek gruntu - prawo własności gazociągów pozostanie przy spółce jako część jej przedsiębiorstwa niestanowiąca części składowych gruntów. Dla przedmiotowych działek nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do nich wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Wątpliwości spółki: czy działki to grunty niezabudowane, które korzystają ze zwolnienia z VAT

Spółka chciała uzyskać potwierdzenie, że działki te kwalifikują się jako grunty niezabudowane i w związku z tym ich sprzedaż powinna być zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Organ podatkowy był innego zdania. Uznał, że działki, na których znajdowały się czynne lub nieczynne sieci gazowe, nie spełniają warunków do zwolnienia z VAT, ponieważ stanowią tereny zabudowane. W jego ocenie sprzedaż tych działek nie będzie korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Korzyści 

Dowiesz się, kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT dla gruntów niezabudowanych – unikniesz błędnej klasyfikacji nieruchomości i niepotrzebnych kosztów podatkowych.

Poznasz aktualne orzecznictwo NSA – zrozumiesz, jak sądy interpretują przepisy dotyczące gruntów i jakie argumenty mogą być kluczowe w przypadku sporu z organami podatkowymi.

Uzyskasz praktyczne wskazówki – dzięki tej wiedzy będziesz mógł skuteczniej analizować transakcje gruntowe i prowadzić prawidłowe rozliczenia w zakresie VAT.

Polecamy też:

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu

Jak zaksięgować ponowne przekwalifikowanie nieruchomości inwestycyjnej do środków trwałych

Koszty utrzymania nieruchomości w spółce – czy są kosztami podatkowymi i jak rozliczyć VAT

Firma sprzedaje nieruchomość – jak ustalić składkę zdrowotną

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Zdobyła doświadczenie zawodowe współpracując z podmiotami świadczącymi doradztwo podatkowe, a także jako pracownica organów podatkowych. Autorka licznych publikacji o tematyce podatkowej. Specjalizuje się w opodatkowaniu podmiotów gospodarczych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz